تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img

فشار خون سیستولیک : مقدار طبیعی آن و نحوه اندازه گیری

فشار خون سیستولیک

فشار خون سیستولیک یکی از موضوعاتی است که اغلب مورد تحقیق قرار گرفته است. از جمله مواردی است که از نظر حوزه کاربری اهمیت ویژه‌ای دارد. فشار خون سیستولیک فشاری است که در نتیجه انقباض قلب و فرستادن خون به وریدها ایجاد می‌شود فشار  خون سیستولیک به عنوان فشار خون بالا نیز شناخته می‌شود.

فشار خون سیستولیک

فشار خون چیست؟

قلب که در مجموع از 4 حفره تشکیل شده است، بدون وقفه کار می‌کند تا 5 لیتر خون در دقیقه به بدن پمپاژ کند. 2 حفره در قسمت فوقانی قلب دهلیز و 2 حفره در قسمت پایین بطن نامیده می‌شوند. خون موجود در رگ‌های خونی از دهلیز راست وارد قلب شده و به بطن راست منتقل می‌شود. با انقباض قلب، خون برای اکسیژن رسانی به ریه‌ها فرستاده می‌شود و پس از پاکسازی به قلب باز می‌گردد. سپس از بطن چپ قلب از طریق آئورت پمپ می‌شود تا به کل بدن ارسال شود. به عبارت دیگر، در طی یک انقباض، خون هم از بطن راست به ریه و هم از بطن چپ به آئورت پمپ می‌شود. با انقباض قلب، خون تمیز با فشار خون مشخصی به بدن فرستاده می‌شود.

فشاری که در داخل رگ‌ها ایجاد می‌شود به عنوان فشار خون تعریف می‌شود. فشار خون منجر به گشاد شدن رگ‌ها می‌شود. در طول فاصله بین دو انقباض قلب، سیاهرگ‌ها با اعمال فشار به خون، جریان خون را حفظ می‌کنند فشار ایجاد شده در طی پمپاژ خون توسط قلب و فشار خونی که جریان خون را در عروق ادامه می‌دهد به طور جداگانه ارزیابی می‌شود.

فشار خون سیستولیک چیست؟

فشار داخل سیاهرگ‌ها به عنوان فشار خون شناخته می‌شود. این فشار برای اینکه اندام‌ها به درستی کار کنند و افراد به عملکردهای حیاتی خود ادامه دهند بسیار مهم است. قلب در مجموع دارای 4 حفره است و قلب بدون توقف کار می‌کند تا حدود 5 لیتر خون را به بدن پمپاژ کند. فشار خون‌سیستولیک نیز یکی از فشارهای خونی است که در قلب ایجاد می‌شود. فشارخون سیستولیک به فشاری گفته می‌شود که هنگام انقباض قلب و ارسال خون به وریدها ایجاد می‌شود.

زمانی که قلب خون را به بدن پمپاژ می‌کند، یا به عبارت دیگر، زمانی که قلب منقبض می‌شود، فشار در رگ‌های خونی به بالاترین حد خود می‌رسد. این نوع فشار به عنوان فشار خون‌سیستولیک تعریف می‌شود. مقدار فشار خون سیستولیک که به عنوان فشار خون سیستولیک نیز شناخته می‌شود، انتظار می‌رود به طور متوسط ​​بین 120 تا 130 میلی متر جیوه باشد. این محدوده به این دلیل است که سطح فشار خون در افراد مختلف متفاوت است. در صورت وجود مشکلات مختلف سلامتی یا با افزایش سن، رگ‌ها ممکن است انعطاف پذیری خود را از دست بدهند. در این صورت مقدار فشار خون فرد بالا خواهد بود.

مقادیر عادی فشار خون سیستولیک چیست؟

فشار خون با توجه به سن، وزن یا مشکلات سلامتی افراد متفاوت است. با در نظر گرفتن فشار خون سیستولیک ایده آل، مشخص است که باید 120 – 130 میلی متر بر جیوه باشد. طبیعی است که در نوجوانان یا کودکان باید کمتر باشد فشار خون سیستولیک که باید بین 120 تا 130 میلی متر بر جیوه باشد، فشار خون در بزرگسالان بالای 18 سال است.

فشار خون سیستولیک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، به خصوص در بزرگسالان، فشار خون سیستولیک، به عنوان فشار خون بالا شناخته می‌شود، وضعیتی است که نیاز به توجه و همچنین پیگیری دارد فشار خون نیز باید در فواصل منظم و در طول کنترل‌های عمومی با بالا رفتن سن چک شود.

فشار خون سیستولیک

در هنگام اندازه گیری فشار خون‌سیستولیک باید به چه نکاتی توجه کرد؟

علاوه بر بسیاری از بیماری‌ها، اندازه گیری فشار خون که در ارزیابی وضعیت عمومی سلامت فرد نیز کاربرد دارد، باید به درستی اندازه گیری شود تا بتوان فشار خون سالم را اندازه گیری کرد و فشار خون را کنترل کرد. برای اندازه گیری دقیق فشار خون سیستولیک، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

  • فرد نباید نیم ساعت قبل از اندازه گیری فشار خون‌سیستولیک ورزش کند، غذا بخورد، کافئین بنوشد یا سیگار بکشد.
  • قبل از اندازه گیری فشار خون، فرد باید 5 دقیقه استراحت کند.
  • اندازه گیری هرگز نباید روی لباس انجام شود.
  • کیسه داخل کاف باید کاملاً بازو را احاطه کند.
  • بازوی اندازه گیری فشار خون باید در سطح قلب باشد و آرنج باید توسط بازوی دیگر یا بالش حمایت شود.
  • گوشی پزشکی باید روی شریان قرار داده شود و متعادل نگه داشته شود. گوشی پزشکی نباید به شدت روی بازوی فرد فشار داده شود.
  • دست باید رها شود و مشت ساخته نشود.
  • در حین اندازه گیری صحبت نکنید.
  • در هنگام اندازه گیری فشار خون، پاها نباید روی هم قرار گیرند.

فشار سیستولیک و دیاستولیک باید حداقل سه بار برای اندازه گیری صحیح خوانده شود.

نظرات