تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img

تست ورزش و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید!

تست ورزش

تست ورزش نشان می‌دهد که قلب، وقتی به شدت پمپاژ می‌کند، چقدر خوب کار می‌کند. زمانی که قلب شما برای پمپاژ خون در بدن به سختی کار می‌کند، پیدا کردن برخی از بیماری‌های قلبی آسان‌تر است. بنابراین تست استرس هنگام ورزش روی تردمیل یا دوچرخه ثابت، قلب شما را بررسی می‌کند. اگر قادر به ورزش نیستید، می‌توان از دارو استفاده کرد تا قلب سخت‌تر کار کند، مثل اینکه در حال ورزش هستید. تست استرس ورزش به تعیین میزان واکنش قلب شما در مواقعی که سخت‌ترین کار را انجام می‌دهد، کمک می‌کند. این آزمون معمولاً شامل راه رفتن روی تردمیل یا رکاب زدن با دوچرخه ثابت در حالی که به EKG متصل است برای نظارت بر فعالیت قلب شما است. برای آشنایی با تمام موارد مربوط به این آزمایش تا انتهای مقاله، همراه ما باشید. 

تست ورزش چیست؟ 

تست ورزش یک تست بسیار رایج است که به بررسی عملکرد قلب فرد در حالت ورزش کردن می‌پردازد. این تست مشخص می‌کند که عملکرد قلب در پمپاژ کردن خون چگونه است. همچنین بررسی می‌کند که آیا قلب شما منبع خون کافی دریافت می‌کند یا خیر. در تست استرس، نحوه عملکرد قلب در فعالیت بدنی (روی تردمیل یا دوچرخه ثابت) در مقایسه با سایر افراد هم سن و جنس بررسی می‌شود. 

درمورد انواع تست تشخیص بیماری قلبی نیز بخوانید!

تست ورزش چه کاربردی دارد؟ 

تست ورزش، شناسایی و ارزیابی برخی از مشکلات قلبی را آسان‌تر می‌کند و به پزشکان کمک می‌کند تا تعیین کنند که آیا برای تأیید تشخیص، بیمار به آزمایش‌های اضافی نیاز دارد یا اینکه آیا درمان ممکن است خطر حمله قلبی را در بیمار کاهش دهد و احساس بهتری داشته باشد. ممکن است برای تشخیص مشکلات قلبی از این تست استفاده شود که عبارتند از: 

 • بیماری قلبی مادرزادی
 • نارسایی احتقانی قلب
 • بیماری عروق کرونر
 • بیماری دریچه قلب
 • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک
 • مشکلات مربوط به ماهیچه یا دریچه‌های قلب
 • خون‌رسانی کافی به عضله قلب 
 • ثبات الکتریکی قلب در حالت استراحت و در حین ورزش
 • افراد دارای مشاغل پرخطر (مانند خلبانان یا ورزشکاران حرفه ای) نیز ممکن است نیاز به تست استرس داشته باشند. 

تست ورزش چگونه ارزیابی می‌شود؟ 

تست استرس (ورزش) موجب می‌شود که قلب سریع‌تر و قوی‌تر پمپاژ کند. برای اکثر افراد، این تست شامل پیاده روی (راه رفتن) بر روی تردمیل یا رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت است. پزشکان پاسخ قلب فرد به افزایش حجم کار را با اندازه گیری‌های زیر ارزیابی می‌کنند: 

 • فشار خون
 • ضربان قلب
 • سطح اکسیژن
 • فعالیت الکتریکی در قلب 
 • عملکرد قلب فرد در مقایسه با افراد دیگر 
تست ورزش

عوارض تست ورزش

مانند هر روش پزشکی دیگر احتمال بروز عوارض در تست ورزش نیز وجود دارد. این روش به دلیل فشار احتمالی که قلب وارد می‌کند، ممکن است منجر به بروز عوارض احتمالی زیر شود:

 • خستگی
 • تنگی نفس
 • برونکواسپاسم احتمالی
 • آریتمی قلبی
 • سنکوپ

تست ورزش برای چه کسانی مناسب است؟ 

اگر علائم بیماری قلبی دارید، این آزمایش ممکن است برای شما مناسب باشد، همچنین برخی از افراد در شرایط مختلف نیاز به انجام این تست دارند. شرایطی که نشان می‌دهد این تست برای شما مناسب است عبارتند از: 

 • بیماری آنژین که درد یا ناراحتی قفسه سینه به دلیل جریان خون ضعیف به قلب است. 
 • آریتمی، که ضربان قلب سریع یا نامنظم است. 
 • تنگی نفس
 • احساس سبکی سر یا سرگیجه. 

تست استرس همچنین برای افرادی با تشخیص بیماری قلبی نیز باید انجام شود که عبارتند از: 

 • می‌خواهند ورزش را شروع کنند
 • تحت درمان هستند و پزشک باید تعیین کند که قلب او چگونه کار می‌کند. 
 • به دلیل سابقه شخصی یا خانوادگی بیماری قلبی با خطر بالاتری از عوارض روبرو هستند. 
 • دیابت یا سایر بیماری‌های زمینه‌ای که خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد، دارند. 
 • نیاز به جراحی غیر قلبی دارند و پزشک باید خطر عوارض را ارزیابی کند. 

پزشکان همچنین ممکن است تست ورزش را در افراد بدون بیماری قلبی یا علائم شناخته شده برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری قلبی و حملات قلبی انجام دهند. به خصوص اگر آن‌ها سایر عوامل خطر مانند: دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا یا سابقه خانوادگی بیماری قلبی زودرس را داشته باشند. 

انواع تست ورزش

شیوه‌های مختلفی برای بررسی عملکرد قلب در حال ورزش و فعالیت شدید وجود دارد. تمام تست‌های قلبی، شامل ارزیابی ضربان قلب، فشار خون، سطح اکسیژن و فعالیت الکتریکی است. با این وجود، تفاوت‌هایی بین انواع مختلف تست‌ها وجود دارد. انواع تست استرس عبارتند از: 

 • تست استرس ورزش
 • اکوکاردیوگرام
 • تست استرس هسته‌ای
 • تست توانبخشی قلبی

تست استرس ورزش

تست استرس ورزشی، رایج‌ترین نوع تست قلب است که در آن فرد بر روی تردمیل راه می‌رود یا بر روی دوچرخه ثابت رکاب می‌زند. یک فیزیولوژیست ورزشی که به خوبی آموزش دیده، معمولاً سرعت و ارتفاع تردمیل را با توانایی راه رفتن و تناسب اندام کلی شما تنظیم می‌کند. 

اگر نمی‌توانید ورزش کنید، داروهایی به شما داده می‌شود. این داروها موجب می‌شوند که قلب شما سریع‌تر و قوی‌تر خون را پمپاژ کند. همچنین برخی از این داروها باعث می‌شوند که شریان خون‌رسانی به قلب (شریان‌های کرونری) گشاد شوند. الکتروکاردیوگرام (EKG) فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می‌کند. این تست، علائم بیماری عروق کرونر را بررسی می‌کند. 

در مورد اسکن هسته‌ای قلب نیز بخوانید!

اکوکاردیوگرام 

سونوگرافی قلب (اکوکاردیوگرام)، شباهت زیادی با تست استرس اولیه دارد، اما در این روش جزئیات بیشتری در اختیار پزشک قرار می‌گیرد. پزشکان سونوگرافی قلب را قبل از ورزش کردن و در اوج فعالیت شدید ورزشی انجام می‌دهند. در این آزمایش، از امواج صوتی برای بررسی جریان خون در قلب استفاده می‌شود. 

در صورتی که نتیجه تست اولیه، نامشخص باشد، معمولا نیاز به انجام اکوکاردیوگرام وجود دارد. انجام این روش پزشکان را قادر می‌کند که جریان خون از طریق حفره‌های قلب و همچنین اثرات ورزش را بررسی کنند. 

تست استرس هسته‌ای

این روش، از سطح ایمن ماده رادیواکتیو و اسکن قلب به جهت بررسی عملکرد قلب استفاده می‌کند. پزشک قبل و بعد از ورزش، از قلب عکس تهیه می‌کند. متخصص، میزان جریان خون را در حالت استراحت و بعد از تست هسته‌ای مقایسه می‌کند. کاهش پیدا کردن سیگنال جریان خون، معمولاً نشان می‌دهد که یک یا چند تا از شریان‌های قلب دچار انسداد (گرفتگی عروق کرونر) شده‌اند.

تست توانبخشی قلبی

اگر پزشک، پیشنهاد دهد که بازتوانی قلب انجام دهید، تست توانبخشی یکی از گزینه‌های مناسب برای آن است. در واقع این تست یک برنامه ورزشی است که زیر نظر پزشک انجام می‌شود و به افرادی که به بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا هستند کمک می‌کند تا از نظر بدنی فعال‌تر شوند. 

تست ورزش

تست ورزش برای چه کسانی مناسب نیست؟ 

تست ورزش، برای تمام افراد یک روش مناسب نیست. افرادی که بیماری عروق کرونری در آن‌ها تشخیص داده شده و این بیماری را با دارو درمان کرده اند؛ در صورتی که بعد از گذشت چند سال هیچ علامت جدیدی نداشته باشند، نیازی به تست ورزش ندارند. نداشتن عوامل خطر برای مشکلات عروق کرونر و احتمال کم وجود بیماری قلبی، دیگر شرایطی هستند که تست ورزش برای آن‌ها مناسب نیست. 

چرا مهم است که واجد شرایط تست ورزش باشیم؟ 

پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که شما را تحت آزمایش استرس قرار ندهد یا تست‌های استرس «روتین» را تکرار نکند تا به شما کمک کند از هزینه‌ها و درمان‌های غیرضروری جلوگیری کنید. تست استرس نامشخص، ممکن است نتایجی را نشان دهد که پزشکان را وادار می‌کند آزمایش‌های اضافی را که شما به آن نیاز ندارید توصیه کنند. برخی از این تست ها، از جمله آنژیوگرافی عروق کرونر، نسبت به تست استرس، خطر عوارض بیشتری دارند. متخصصان قلب در تعیین اینکه آیا تست استرس قلب برای شما مناسب است، سلامت کلی شما را در نظر می‌گیرند که شامل موارد زیر است: 

 • سن 
 • سابقه خانوادگی بیماری قلبی
 • ارتباط جنسی
 • سابقه سلامتی
 • سطح فعالیت بدنی
 • علائم
 • عوامل خطر مانند سیگار کشیدن، دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا

چه چیزی در مورد تست ورزش در زنان مهم است؟ 

بیماری‌های قلبی در خانم ها، نسبت به آقایان متفاوت است و زنان این بیماری را نسبت به مردان به صورت متفاوتی تجربه می‌کنند. این امر تشخیص بیماری قلبی در مراحل اولیه را چالش برانگیز می‌کند. به طور کلی پزشکان، تست استرس و روش تصویربرداری را در طول تست استرس بر اساس جنسیت و سن فرد تنظیم می‌کنند تا بهترین نتایج را به دست آورند. 

آیا تست ورزش بی‌خطر است؟ 

در صورت‌عدم وجود موارد منع انجام، تست ورزش بی‌خطر است و افراد بسیار کمی دچار عوارض می‌شوند. معمولاً یک فیزیولوژیست ورزشی و یک متخصص قلب، در طول آزمایش، حضور دارند. آن‌ها عملکرد، داده‌ها و علائم شما را در طول آزمایش‌ها ارزیابی می‌کنند و در صورت نیاز فوراً درمان اضطراری را ارائه می‌کنند. شما همچنین می‌توانید در هر زمانی که مضطرب یا ناراحت شدید، تست استرس را متوقف کنید. 

چگونه برای تست استرس ورزشی آماده شویم

در ساعات قبل از آزمایش چیزی نخورید. اگر تست استرس هسته‌ای انجام می‌دهید، ممکن است تا بعد از آزمایش نتوانید غذا بخورید. ۲۴ ساعت قبل از انجام آزمایش از مصرف کافئین خودداری کنید. سیگار نکشید و از محصولات تنباکو استفاده نکنید. مصرف برخی داروهای تجویزی را در روز آزمایش خود متوقف کنید. این داروها شامل بتا بلوکرها و داروهای استنشاقی آسم هستند. قبل از قطع هر دارویی با پزشک صحبت کنید. 

سعی کنید آرامش داشته باشید. طبیعی است که در مورد آزمایش قلب عصبی باشید، اما احساس اضطراب می‌تواند بر نتایج شما تاثیر بگذارد. لباس‌های سبک و راحت و کفش‌های پیاده روی مناسب بپوشید. 

مراحل انجام تست استرس ورزشی

یک تکنسین علائم حیاتی شما از جمله ضربان قلب در حالت استراحت و فشار خون را اندازه گیری می‌کند. او دیسک‌های کوچک و چسبنده (الکترود) را به سینه و بازوهای شما متصل می‌کند. الکترودها به دستگاه EKG متصل می‌شوند. سپس روی تردمیل راه می‌روید یا دوچرخه ثابت را با سرعتی آسان رکاب می‌زنید. با گذشت زمان، این سرعت شدیدتر می‌شود اما همچنان قابل کنترل است. تکنسین‌ها و فیزیولوژیست‌های ورزشی به طور دوره‌ای احساس شما را می‌پرسند. 

این آزمایش پس از حفظ ضربان قلب مورد نظر شما به اندازه کافی برای ثبت داده‌های مربوط به عملکرد قلب، معمولاً حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، پایان می‌یابد. ضربان قلب هدف شما بیشتر از زمان استراحت و بر اساس سن و سطح آمادگی بدنی شما در نظر گرفته می‌شود. اگر علائم شدیدی را تجربه کنید یا بخواهید آن را متوقف کنید، تکنسین‌ها ممکن است آزمایش را زودتر متوقف کنند. 

در ادامه ویدئو صحبت‌های دکتر لعبت رضائیان را در مورد خدمات تست ورزش ببینید.

تست ورزش برای افراد دیابتی

مهم است که قبل از آزمایش غذا نخورید. با این حال، به خصوص اگر از داروهای دیابت استفاده می‌کنید، نباید وعده‌های غذایی خود را حذف کنید. اگر برای هماهنگی وعده‌های غذایی و داروهای خود برای روز آزمایش به کمک نیاز دارید با پزشک صحبت کنید. اگر دستگاه تست قند دارید، آن را به همراه داشته باشید تا بتوانید سطح قند خون خود را قبل و بعد از آزمایش بررسی کنید. 

در حین اکوکاردیوگرام چه اتفاقی می‌افتد؟ 

شما همان مراحل تست استرس ورزشی را دنبال می‌کنید. علاوه بر این، قبل و بعد از ورزش روی میز دراز می‌کشید تا اکوکاردیوگرام انجام دهید. این مطالعه تصویربرداری از امواج صوتی (اولتراسوند) برای گرفتن تصاویری از پمپاژ قلب استفاده می‌کند. این روش، پزشکان را قادر می‌سازد تا اثرات ورزش را با جزئیات بیشتری مشاهده کنند. کل آزمون حدود یک ساعت طول می‌کشد، اما شما کمتر از ۱۵ دقیقه ورزش می‌کنید. 

نتایج نرمال تست ورزش به چه معناست؟ 

اگر نتایج طبیعی باشد، قلب شما همانطور که باید پمپاژ می‌کند و جریان خون کافی وجود دارد. معنی این موضوع برای سلامتی شما بستگی به این دارد که چرا تحت آزمایش استرس قرار گرفته‌اید که عبارتند از: 

 • ارزیابی بیماری قلبی: علائم به دلیل مشکل قلبی نیست. ممکن است برای تعیین دقیق علت به ارزیابی‌های دیگری نیاز داشته باشید. به عنوان مثال، برخی از افراد مبتلا به اضطراب با وجود اینکه قلبشان سالم است، درد قفسه سینه و ضربان قلب را تجربه می‌کنند. 
 • ورزش یا برنامه ریزی جراحی: قلب شما به اندازه کافی سالم است که می‌توانید یک برنامه ورزشی را شروع کنید یا تحت عمل جراحی قرار بگیرید. 
 • نظارت بر بیماری قلبی: درمان‌هایی که دریافت می‌کنید برای نیازهای شما مناسب است. قلب شما قادر است خواسته‌های بدن شما را برآورده کند. 

نتایج غیر طبیعی تست استرس ورزشی

نتایج غیرطبیعی ممکن است به معنای ابتلا به بیماری قلبی باشد. برای علائم بیماری خفیف قلبی، پزشکان ممکن است تغییراتی در سبک زندگی (مانند ترک سیگار یا ورزش و برنامه کاهش وزن) و داروهایی را برای درمان دیابت، فشار خون یا کلسترول برای کاهش خطر بدتر شدن بیماری توصیه کنند. 

نتایج غیر طبیعی همچنین ممکن است به این معنی باشد که قلب شما به اندازه کافی برای ورزش یا جراحی قوی نیست. درمان‌های اضافی ممکن است برای کمک به جلوگیری از حمله قلبی یا نارسایی قلبی لازم باشد. 

کلام پایانی 

تست استرس قلبی روشی برای ارزیابی عملکرد قلب و جریان خون است. این روش شامل ورزش یا مصرف داروهایی است که اثرات ورزش را شبیه‌سازی می‌کنند. دلایل زیادی، مانند ارزیابی علائم بیماری عروق کرونر و نظارت بر درمان‌ها وجود دارد که ممکن است به تست استرس ورزشی نیاز داشته باشید. این تست اطلاعات ارزشمندی را ارائه می‌دهد که از سلامت فعلی و آینده قلب شما محافظت می‌کند. 

سوالات متداول

مدت زمان تست استرس چقدر است؟ 

اگر در حال انجام تست استرس اولیه هستید، بخش ورزش حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. زمان بیشتری برای آماده شدن برای ورزش و ریکاوری پس از آن لازم است. تست‌های استرس که شامل اکوکاردیوگرافی، تصویربرداری هسته‌ای یا MRI هستند؛ اغلب طولانی‌تر هستند و ممکن است تا سه ساعت نیاز به حضور در آزمایشگاه داشته باشند. 

اگر من نتوانم ورزش کنم، آزمایش استرس قلبی چگونه متفاوت است؟ 

داروها را از طریق ورید بازو به صورت داخل وریدی دریافت می‌کنید. این داروها اثرات ورزش را بر روی قلب شما شبیه‌سازی می‌کنند و آن را قوی‌تر و سریع‌تر می‌کنند. ممکن است تا یک ساعت طول بکشد تا شما شروع به احساس تاثیرات دارو کنید.

نظرات