تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img

درد قفسه سینه ناشی از استرس: علت‌ها، علائم و درمان‌!

درد قفسه سینه ناشی از استرس

درد قفسه سینه جزو علائم رایج استرس، افسردگی و حملات عصبی است. اکثر افراد درد قفسه سینه را بدترین تجربه بیماری خون بیان می‌کنند. همچنین اگر فرد به این فکر کند که درد قفسه سینه ناشی از مشکلات قلبی است، می‌تواند باعث بدتر شدن استرس شود. یکی از عوامل مهم درد قفسه سینه استرس است که می‌تواند به روش‌های مختلفی درد ایجاد کند. در این مقاله به بررسی چگونگی و دلایل این موضوع می‌پردازیم و زمان نیاز به معاینه پزشک را مشخص می‌کنیم.

درد قفسه سینه ناشی از استرس

چگونه استرس می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود؟

حملات عصبی و استرس می‌توانند باعث ایجاد درد قفسه سینه شوند. این حملات شباهت‌های زیادی دارند. به طور معمول استرس با محرک‌های خاصی در زندگی فرد به وجود می‌آیند؛ اما حملات عصبی معمولاً بدون محرک ایجاد می‌شوند. در صورت داشتن مشکل استرس، بدن شما می‌تواند دچار عوارض فیزیکی مانند، عرق کردن و تنگی نفس شود.  زمانی که شما دچار استرس می‌شوید، مغز شما واکنش‌های خاصی نشان می‌دهد، این واکنش‌ها شامل گرفتگی عضلات و تنش‌های عصبی هستند. حملات عصبی می‌توانند شامل واکنش‌های فیزیکی و احساسی شوند. تمام این علائم هنگام استرس و حملات عصبی می‌توانند باعث بالا رفتن ضربان قلب، تپش قلب و گرفتگی عضلات قفسه سینه شوند که در نهایت منجر به احساس درد قفسه سینه شوند.

درمورد درد قلب هنگام نفس کشیدن، بخوانید!

درمان درد قفسه سینه ناشی از استرس

اگر شما احساس استرس دارید، تکنیک‌ها و روش‌های درمانی خانگی وجود دارند که می‌توانند به درمان درد قفسه سینه ناشی از استرس کمک کنند. در ادامه مقاله به توضیح هریک از این تکنیک‌ها و روش‌های درمانی خواهیم پرداخت.

تمرینات نفس کشیدن

تمرین نفس کشیدن می‌تواند به کاهش درد قفسه سینه کمک کند، اما این وابسته به علت دقیق درد شما است. در اغلب موارد، درد قفسه سینه می‌تواند به عواملی مانند اختلالات قلبی، مشکلات گوارشی، استرس یا تنش‌های عضلانی مربوط باشد. تمرین‌های زیر می‌توانند به تقویت عضلات قفسه سینه و بهبود نفس کشیدن کمک کنند که در کاهش درد قفسه سینه نیز مؤثر هستند:

  • نفس عمیق و آرام: نفس‌های عمیق و آرام می‌توانند به تنفس مؤثر و کاهش استرس و تنش کمک کنند. تمرین نفس کشیدن عمیق را به طور مرتب انجام دهید.
  • نفس کشیدن از طریق شکم: در هنگام نفس کشیدن، تمرکز خود را بر روی پهلوها و شکم بگذارید تا نفس خود را عمیق‌تر کنید.
  • تنفس کنترل شده: تمرین تنفس کنترل شده می‌تواند به تنظیم نفس کشیدن کمک کند و از ایجاد تنش در عضلات تنفسی جلوگیری نماید.
  • یوگا: تمرین‌های یوگا می‌توانند بهبود تنفس و کاهش استرس را فراهم کنند که می‌توانند به کاهش درد قفسه سینه کمک کنند.
  • استراحت و تمرین منظم: استراحت کافی و انجام تمرینات منظم تنفسی و ورزشی، می‌تواند بهبود کلی بر روی سلامتی شما داشته باشد که در کاهش درد قفسه سینه نیز مؤثر هستند.

قبل از انجام هرگونه تمرین یا در صورت بروز درد قفسه سینه شدید یا مداوم، حتماً به پزشک مراجعه کنید تا علت اصلی درد بررسی شود و درمان مناسب انجام شود.

کنترل احساسات و موقعیت

دلایل احساس استرس خود را بررسی کنید و در برابر این دلایل مقاومت نکنید. با خودتان درمورد دلایل احساس استرس صحبت کنید تا زمانی که ریشه این دلایل را پیدا کنید. استرس زمانی رخ می‌دهد که شما از بررسی دلایل استرس خود خودداری کنید.

درمان دارویی درد قفسه سینه ناشی از استرس

درمان دارویی درد قفسه سینه ناشی از استرس

دارو‌هایی وجود دارند که می‌توانند درد قفسه سینه را با درمان استرس از بین ببرند. این داروها شامل مهارکننده‌های سروتونین و داروهای بنزودیازپین هستند. این داروها برای درمان استرس و حملات عصبی مکرر بسیار موثر هستند.

تفاوت درد قفسه سینه ناشی از مشکلات قلبی و درد قفسه سینه ناشی از حملات عصبی

تشخیص تفاوت بین حملات عصبی و حمله قلبی می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، به‌ویژه اگر قبلاً حملات عصبی را تجربه کرده‌اید. معمولاً درد قفسه سینه در حمله قلبی بیشتر به صورت فشار بر قفسه سینه احساس می‌شود، در حالی که درد قفسه سینه ناشی از حملات عصبی بیشتر به صورت تیر کشیدن و سوزش ظاهر می‌شود. درد قفسه سینه ناشی از حملات عصبی پس از چند دقیقه کاملاً از بین می‌رود. اما در حمله قلبی، شدت درد تغییر می‌کند؛ ولی به طور کامل قطع نمی‌شود. حملات عصبی معمولاً توسط احساس استرس شروع می‌شوند، در حالی که حملات قلبی اغلب با فعالیت فیزیکی شدید آغاز می‌شوند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که استرس و درد قفسه سینه به مدت طولانی ادامه داشت حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک می‌تواند درمورد علائم شما سوال کند و با تشخیص درست مشکل شما تمرین‌ها یا داروهایی را تجویز کند. داروهای ضد استرس می‌توانند برای رفع استرس موثر باشند، اما توجه داشته باشید که این داروها می‌توانند عوارضی نیز داشته باشند.

کلام پایانی

درد قفسه سینه ناشی از استرس یکی از نشانه‌های شایع حملات عصبی است که اغلب به صورت درد تیز یا تیر کشیدن احساس می‌شود و با پایان حمله به سرعت فروکش می‌کند. تشخیص این نوع درد از مشکلات قلبی بسیار مهم است، زیرا هر کدام از این مشکلات نیاز به روش‌های تشخیصی و درمانی متفاوتی دارند. درک علائم و محرک‌های این درد و توجه به تغییرات شدت و مدت زمان آن، به شما کمک می‌کند تا بهتر با آن مقابله کرده و در صورت نیاز، به موقع به پزشک مراجعه کنید.

نظرات