تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img

علائم گرفتگی رگ قلب: نشانه‌های هشداردهنده که باید بدانید!

علائم گرفتگی رگ قلب

آیا با علائم گرفتگی رگ قلب آشنا هستید؟ چنانچه انسداد در شریان‌های قلب وجود داشته باشد، تشخیص به‌موقع آن کاری دشوار خواهد بود. بسیاری از افراد تا زمانی که با شرایط اضطراری مانند حمله قلبی مواجه نشوند، متوجه این شرایط نمی‌شوند. با ما در این مقاله همراه باشید تا با علائم گرفتگی رگ قلب آشنا شوید.

علائم گرفتگی رگ قلب

دلایل گرفتگی رگ قلب

انسداد عروق قلب که “آترواسکلروز” نیز نام دارد،  معمولاً به دلیل تصلب شرایین ایجاد می‌شود. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که چربی، کلسیم، کلسترول و سایر مواد در جریان خونی تجمع می‌یابند. هنگامی که آترواسکلروز عروق کرونر (سرخرگ‌ اصلی قلب) اتفاق می‌افتد، می‌تواند خطرات زیادی را سبب شود. با وارد شدن فشار به قلب، دیواره‌های نازک پاره می‌شوند و مواد درون آن‌ها به داخل رگ ریخته و آن را مسدود می‌کند. همچنین عواملی مانند فشارخون بالا، کلسترول زیاد، تری گلیسیرید، کشیدن سیگار، چاقی بیش از حد، دیابت و عفونت باعث گرفتگی رگ قلب می‌شود.

همچنین بخوانید: چرا چکاپ قلبی بیماران دیابتی مهم است؟

علائم گرفتگی رگ قلب

درد قفسه سینه (Angine) یکی از شایع‌ترین علائم انسداد رگ قلب است. اما این مورد یکی از شناخته‌شده‌ترین نشانه‌های سکته قلبی نیز است، بنابراین تشخیص آن کار آسانی نیست. این تفاوت میزان اهمیت و درمان مورد نیاز را تغییر می‌دهد. به عنوان مثال، معمولاً هنگامی که از نظر فیزیکی فشاری را تحمل می‌کنید یا یک اتفاق عاطفی سخت را تجربه می‌کنید، ممکن است دردی را در قفسه سینه خود احساس نمایید. در گرفتگی رگ و حملات قلبی، درد قفسه سینه حتی در حالت استراحت نیز ادامه دارد.

در نتیجه درد قفسه سینه یک بیماری نیست؛ بلکه یک نشانه است که گرفتگی عروق کرونری جدی بگیرید. این درد ممکن است از استخوان سینه (استرنوم) شروع شود و تا بازو یا شانه چپ ادامه‌دار باشد. علائم دیگر انسداد رگ قلب شامل موارد زیر است:

سرگیجه و ضعف

گرفتگی رگ قلب می‌تواند به صورت احساس سرگیجه خود را بروز دهد. در این حالت اکسیژن و مواد مغذی به درستی به قلب نمی‌رسد و در نتیجه سبب ضعف بدنی خواهد شد.

تپش قلب و تنگی نفس

اگرچه این دو مورد ممکن است در بسیاری از بیماری‌های دیگر و یا حتی در خالت طبیعی پس از انجام فعالیت‌های ورزشی به وجود آیند، می‌توانند از علائم گرفتگی رگ قلب باشند. در صورتی که تپش قلب نامنظم و شدید و همچنین تنگی نفس همراه با سنگینی قفسه سینه احساس می‌کنید بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.

حالت تهوع و تعریق

انباشته شدن چربی و دیگر ترکیبات در رگ‌های خونی سبب ایجاد فشار بر دیواره قلب می‌شود. در این صورت ساختار قلب توانایی خون‌رسانی را به طور طبیعی ندارد و ممکن است بر اندام‌های دیگر نیز اثر بگذارد. چنین فشاری به صورت تعریق و یا حالت تهوع خود را نشان می‌دهد.  

در صورت مشاهده علائم گرفتگی رگ قلب چه باید کرد؟

به خاطر داشته باشید که بهترین درمان برای گرفتگی عروق قلبی، تشخیص زودهنگام آن است. اگر در قفسه سینه احساس درد دارید که با فعالیت فیزیکی افزایش می‌یابد و همچنین استراحت سبب کاهش آن نمی‌شود، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه نمایید.  در صورتی که به طور ناگهانی دردی را در قفسه سینه احساس می‌کنید، ممکن است علامت حمله قلبی باشد. در این صورت بهتر است  سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

گرفتگی رگ قلب

مدیریت علائم گرفتگی رگ قلب

شما می‌توانید خطر ابتلا به آترواسکلروز و بیماری عروق کرونر را با موارد زیر کاهش دهید و همچنین نشانه‌ها را کنترل نمایید:

  • داشتن یک رژیم غذایی مغذی
  • ورزش منظم
  • مدیریت استرس با تکنیک‌های مقابله‌ای سالم
  • مصرف داروهای مرتبط برای کاهش کلسترول یا فشار خون
  • ترک دخانیات

تست‌های تشخیصی علائم گرفتگی رگ قلب

برخی از آزمایش‌ها، جهت بررسی انسداد عروق قلب استفاده می شوند. این تست‌ها در ادامه آورده شده است:

اکوکاردیوگرام

این روش که به آن “اکوی قلب” هم گفته می‌شود روشی غیر تهاجمی است که با استفاده از امواج صوتی، ساختار داخلی قلب را به تصویر می‌کشد و به عنوان روشی قابل استناد  جهت تشخیص بیماری‌های قلبی تلقی می‌شود. 

الکتروکاردیوگرام

الکتروکاردیوگرام همان نوار قلب است که در آن تغییرات جریان‌های الکتریکی عضله‌ی قلب در حوزه زمان ثبت می‌شود. این کار می‌تواند هرگونه اختلال در روند و کارکرد قلب را آشکار نماید.

توموگرافی کامپیوتری (CT)

اسکن CT  یا توموگرافی کامپیوتری یکی از راه‌های مؤثر در تشخیص مشکلات قلبی عروقی است. با استفاده از نتایج این نوع تصویربرداری،  پزشک می‌تواند علائم ابتدایی تداخلات و عارضه‌های قلبی را بدون آن که هنوز علامت خاصی در فرد به وجود آمده باشد تشخیص دهد و روند درمان را در بهترین زمان آغاز کند. دو نوع توموگرافی کامپیوتری قلب وجود دارد؛ اسکن کلسیم قلب برای بررسی رسوب کلسیم در عروق و دیگری سی تی آنژیوگرافی.

آنژیوگرافی

آنژیوگرافی قلب یک روش تصویربرداری است که جهت  بررسی مشکلات  عروق خونی در بدن استفاده می‌شود. این روش تصویربرداری می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره رگ‌های خونی مسدود شده و سایر مشکلاتی که ممکن است در رابطه با رگ‌های قلب وجود داشته باشد، ارائه دهد.

کلام آخر

علائم گرفتگی رگ قلب ممکن است با نشانه‌های غیرقابل محسوسی آشکار شود. یکی از شایع‌ترین آن‌ها احساس درد در قفسه سینه است. از آنجایی که گرفتگی عروق قلبی می‌تواند عوارض خطرناک و غیرقابل بازگشتی را به همراه داشته باشد، لازم است با اجتناب  از عوامل خطر سلامت خود را تضمین نمایید.

نظرات