تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img

کمک‌های اولیه برای حمله قلبی: در مواقع اضطراری چه باید کرد؟ 

کمک‌های اولیه برای حمله قلبی

آیا علائم حمله قلبی را می‌دانید؟ حمله قلبی یک وضعیت اورژانسی و خطرناک است که نیاز به انجام اقدامات سریع دارد. حتی علائم جزئی حمله را نباید نادیده بگیرید. درمان فوری، آسیب‌های حمله قلبی را کاهش می‌دهد و زندگی فرد را نجات می‌دهد. در این مقاله قصد داریم کمک‌های اولیه برای سکته قلبی را معرفی کنیم. دانستن این اقدامات برای هر فردی ضروری است، بنابراین تا انتهای مقاله، همراه ما باشید. 

اقدامات اولیه حمله قلبی

کمک‌های اولیه برای حمله قلبی چیست؟ 

کمک‌های اولیه برای حمله قلبی، مجموعه از اقدامات مانند ماساژ قلبی، تنفس دهان به دهان و… است که باید در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شوند. حمله قلبی یک وضعیت اورژانسی است که نیاز به اقدام فوری دارد. در صورت تشخیص حمله قلبی، باید فوراً کمک اولیه را انجام دهید و با اورژانس تماس بگیرید. برای کمک به فردی که دچار حمله قلبی شده، یکی از اولین اقداماتی که باید انجام دهید این است که اطراف فرد را خالی کنید تا هیچ وسیله خطرناکی دور فرد نباشد.

مطمئن شوید که فرد نزدیک به ارتفاع نباشد، زیرا خطر سقوط وجود دارد. اگر مکانی که در آن قرار دارید ایمن نیست، در صورت امکان بیمار را به یک مکان امن انتقال دهید. بیمار را روی زمین یا سطح صاف قرار دهید، راه‌های هوایی مانند بینی و دهان را باز کنید. سپس ماساژ قلبی و تنفس دهان به دهان انجام دهید. در نهایت، باید فوراً به بیمارستان مراجعه کنید تا اقدامات اورژانسی مناسب برای نجات بیمار انجام شود. 

حمله قلبی چیست؟ 

حمله قلبی، آسیب قلبی ناشی از کاهش یا مسدود شدن جریان خون به عضله قلب است که اصطلاح پزشکی آن، انفارکتوس میوکارد است. همانطور که می‌دانید، این وضعیت یک اورژانس پزشکی ه حساب می‌آید و باید در اسرع وقت اقدامات لازم برای درمان آن را انجام دهید. کمک‌های اولیه برای حمله قلبی شامل احیای قلبی ریوی (CPR) است. این کمک‌های اولیه برای نجات جان فردی که دچار حمله قلبی شده بسیار ضروری و حیاتی است. 

در مورد مشکلاتی که بعد از حمله قلبی ایجاد می‌شوند نیز بخوانید!

شناخت علائم حمله قلبی

علامت‌های حمله قلبی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همه حملات قلبی با درد ناگهانی و شدید در قفسه سینه که بیشتر ما درباره آن شنیده‌ایم شروع نمی‌شوند. در واقع، برخی اوقات حملات قلبی، اصلاً هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند، به خصوص زمانی که در افراد مبتلا به دیابت اتفاق می‌افتند. در این شرایط، علائم حمله قلبی به آرامی و با درد و ناراحتی خفیف شروع می‌شوند. همچنین نشانه‌های حمله قلبی ممکن است در زمانی که شما در حال استراحت هستید نیز رخ دهند. شدت این علامت‌ها به سن، جنسیت و شرایط پزشکی و سلامت عمومی شما بستگی دارد. علائم هشدار دهنده حمله قلبی معمولا عبارتند از: 

 • درد قفسه سینه که بیش از چند دقیقه طول می‌کشد یا از بین می‌رود و برمی‌گردد
 • دردی که از قفسه سینه به سایر قسمت‌های بالای بدن، مانند یک یا هر دو بازو، کمر، گردن، معده، دندان‌ها و فک گسترش می‌یابد
 • تنگی نفس بدون دلیل، همراه با درد قفسه سینه یا بدون درد
 • عرق سرد
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • سبکی سر
 • اضطراب، سوء هاضمه
 • خستگی غیر قابل توضیح

نکته مهم: زنان بیشتر از مردان دچار علائم اضافی مانند درد گردن، شانه، قسمت بالای کمر یا شکم می‌شوند. 

وقتی حمله قلبی اتفاق می‌افتد چه باید کرد

وقتی حمله قلبی اتفاق می‌افتد چه باید کرد؟ 

اگر شما یا کسی که با او هستید درد قفسه سینه یا سایر علائم حمله قلبی دارد، فوراً با اورژانسی تماس بگیرید. شاید فکر کنید که بهترین اقدام این است که خودتان بیمار را به بیمارستان منتقل کنید، اما انتقال بیمار با آمبولانس گزینه بهتری است. پرسنل خدمات فوریت‌های پزشکی (EMS)، تمام اقدامات اولیه برای حمله قلبی را آموزش دیده و تجهیزات مورد نیاز بیمار را دارند. بنابراین به محض رسیدن آمبولانس، پزشک یا پرستار می‌توانند درمان را شروع کنند. آن‌ها همچنین آموزش دیده‌اند تا در صورت توقف قلب، فرد را احیا کنند. 

اگر خودتان علائم حمله قلبی دارید، به هیچ وجه رانندگی نکنید، مگر این که هیچ گزینه دیگری وجود نداشته باشد. بسیاری از مردم درمان را به تعویق می‌اندازند، زیرا شک دارند که دچار حمله قلبی شده اند. آن‌ها نمی‌خواهند دوستان و خانواده خود را اذیت یا نگران کنند. اما، همیشه بهتر است که این وضعیت را جدی بگیرید، زیرا خطرات ناشی از حمله قلبی جبران ناپذیر است.

همچنین بدانید که هنگام حمله قلبی چه کار کنیم؟

انواع کمک‌های اولیه برای حمله قلبی

اقدامات اولیه برای فردی که دچار حمله قلبی شده، شامل مدریت زمان، تماس با اورژانس، ایمن کردن محیط، ماساژ قلب، تنفس دهان به هان و… می‌شود. برخی از این اقدامات را افراد معمولی که آموزش کافی نده‌اند، می‌توانند انجام دهند. اما، برخی از کمک‌های اولیه، باید توسط افراد آموزش دیده و واجد شرایط انجام شوند. اقدامات مهم برای کمک به فردی که دچار حمله قلبی شده، عبارتند از: 

 • مدیریت زمان
 • تماس با اورژانس
 • ایمن کردن محیط اطراف بیمار
 • انتقال بیمار به مکان امن
 • باز کردن راه هوایی
 • ماساژ قلبی

مدیریت زمان 

اقدام سریع برای انجام کمک‌های اولیه، زندگی بیمار را نجات می‌دهد. . حدود نیمی از کسانی که در اثر حملات قلبی جان خود را از دست داده اند، کمک‌های اولیه را در یک ساعت اول، بعد از بروز علائم دریافت نکرده‌اند. 

تماس با اورژانس

یکی از هم‌ترین اقداماتی که باید انجام دهید، تماس با اورژانس است. به محض مشاهده علائ حمله قلبی، با اورژانسی تماس بگیرید، پرسنل فوریت‌های پزشکی، از پشت تلفن به شما آموزش‌های لازم برای اقدامات اولیه را می‌دهند و در مورد شرایط کلی بیمار سوال می‌پرسند. 

ایمن کردن محیط اطراف بیمار

یکی از اقدامات اولیه زمانی که فردی دچار حمله قلبی می‌شود، این است که اطراف بیمار را ایمن کنید. سعی کنید هر نوع وسیله خطرناک، نوک تیز و… را از اطراف بیمار دور کنید. بیمار را از نزدیکی پردگاه و ارتفاعات مانند: پله، بالکن، استخر و… دور کنید، زیار خطر سقوط و غرق شدن وجود دارد. 

انتقال بیمار به مکان امن

در صورتی که بیمار در جای مناسب نیست، بیمار را به یک مکان امن منتقل کنید تا آمبولانس برسد. برای مثال اگر بیمار در ارتفاعات کوه یا مکان‌های خطرناک دیگر قرار دارد، در صورت امکان بهتر است که اورا به محیط هوار منتقل کنید و منتظر آمبولانس بمانید. بیمار را باید روی یک سطح صاف (زمین، تخت و…) قرار دهید، طوری که راه هوایی بیمار آزاد باشد. سعی کنید دور بیمار را خلوت کنید. شلوغ بودن اطراف بیمار استرس شما و بیمار را افزایش می‌دهد و اکسیژن موجود در هوا را کاهش می‌دهد. 

در مورد دلیل کاهش اکسیژن خون نیز بخوانید!

باز کردن راه نفس کشیدن

باز کردن راه‌های هوایی

بعد از این که بیمار را روی یک سطح هموار و صاف قرار دادید، سعی کنید راه‌های نفس کشیدن بیمار مانند دهان و بینی را آزاد کنید. در برخی شرایط، دهان یا بینی فردی که دچار حمله قلبی شده، با مخاط، آب دهان یا اجسام خارجی مسدود می‌شود. بسته شدن راه هوایی در این شرایط بسیار خطرناک است، بنابر این تلاش کنید راه هوایی را باز کنید. برای آزاد کردن راه هوایی، بیمار را به یک طرف بخوانید و سر بیمار به سمت زمین بچرخانید. اینکار کمک می‌کند مایع و مخاط از دهن یا بینی او خارج شود. در صورت وجود جسم خارجی در دهان با استفاده از انگشت می‌توانید جسم خارجی را از دهان بیمار ارج کنید. 

انجام ماساژ قلبی

ماساژ قلبی یکی از اقداماتی است که فقط در صورتی که آموزش دیده‌اید، باید انجام دهید. این کار به جریان قلب کمک می‌کند. اگر آموزش‌های صحیح در مورد ماساژ قلب را ندیده اید، ممکن است با فشار آردن بیش از حد به سینه بیمار باعث شکستن دنده‌های بیمار شوید که وضعیت بیمار را وخیم‌تر می‌کند. 

قبل از رسیدن امدادگران چه باید کرد

سعی کنید فرد را آرام نگه دارید و از او بخواهید بنشیند یا دراز بکشد. اگر فرد به آسپرین حساسیت ندارد، از او بخواهید از آسپرین بچه استفاده کند. (زمانی که جویده شود و به طور کامل بلعیده نشود، سریعتر عمل می‌کند.) همچنین اگر واجد شرایط هستید CPR را انجام دهید. سی پی آر، مجموعه‌ای از اقدامات است که اگر به ترتیب انجام شود، به فردی که دچار حمله قلبی شده است، شانس زنده ماندن می‌دهد. 

در شرایط اضطراری، اولین مرحله برای کمک‌های اولیه، اقدام سریع است که به معنی تماس با اورژانس است. مرحله بعدی بعدی انجام CPR تا دسترسی به دفیبریلاتور است. 

شایع‌ترین علت مرگ ناشی از حمله قلبی در بزرگسالان، اختلال در ریتم الکتریکی قلب است که فیبریلاسیون بطنی نامیده می‌شود. فیبریلاسیون بطنی قابل درمان است، اما نیاز به شوک الکتریکی به قفسه سینه دارد که به آن دفیبریلاسیون می‌گویند. اگر دفیبریلاتور به راحتی در دسترس نباشد، مرگ مغزی در کمتر از ۱۰ دقیقه اتفاق می‌افتد. 

یکی از راه‌های جلوگیری از این اتفاق، تنفس مصنوعی و گردش خون با CPR است. با انجام دادن مراحل تنفس مصنوعی و ماساژ قلب، گردش خون در سراسر بدنبیمار بهتر می‌شود که از مرگ مغزی جلوگیری می‌کند. هر چه زودتر به فردی که دچار حمله قلبی شده، CPR دهید، شانس احیا بیشتر است. 

نکته: یادگیری CPR کار سختی نیست و بسیاری از سازمان‌ها دوره‌های کمک‌های اولیه را ارائه می‌دهند. هرگز CPR را روی شخص دیگری انجام ندهید، زیرا به او آسیب می‌رسانید.

کلام پایانی

در نهایت، با اعمال کمک‌های اولیه مناسب برای حمله قلبی، می‌شود زمان بحرانی را کنترل کرد و به فردی که دچار حمله قلبی شده را بهترین شکل ممکن کمک کرد. توجه داشته باشید که اقدامات اولیه، بسیار مهم هستند، اما برای انجام برخی از این اقدامات باید آموزش دیده باشید. همچنین، فراموش نکنید که مهم‌ترین بخش این اقدامات تماس با اورژانس است. همانطور که در اول مقاله اشاره کردیم، دیگر نکته‌ای که باید در مورد حمله قلبی بدانید، اقدام به موقع است که برای آن نیاز دارید علائم حمله قلبی را بشناسید.

نظرات