تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img
header back

اکوکاردیوگرام و هر آنچه که باید در مورد آن بدانید!

form shape
bottom shape
اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرافی تکنیکی است که مبتنی بر استفاده از سونوگرافی است و به شما این امکان را می‌دهد که هم دیواره‌های قلب و هم ساختارهای داخلی آن (مانند دریچه‌ها) را از داخل ببینید و انقباض قلب را به‌طور دقیق ارزیابی کنید. این یک روش تشخیصی است که به شما امکان می‌دهد مناطق خاصی از عضله قلب، ضخامت و ضخیم شدن دیواره‌ها، تحرک آنها را در طول فعالیت قلبی بررسی کنید. اکوکاردیوگرام یک معاینه غیر تهاجمی، بدون درد است که نیاز به آمادگی خاصی ندارد.

اکوکاردیوگرام

چه زمانی اکوکاردیوگرام لازم است؟

اکوکاردیوگرام هم در مرحله حاد سکته و هم در دوره پس از انفارکتوس اطلاعات ارزشمندی را ارائه می‌دهد. ایسکمی و انفارکتوس باعث ایجاد تغییرات آشکار، به ترتیب گذرا یا پایدار، در تحرک نواحی عضله قلب درگیر در این فرآیند می‌شوند. اکوکاردیوگرام امکان تایید یا عدم تشخیص انفارکتوس یا ایسکمی و ارزیابی محل دقیق و وسعت آن را فراهم می‌کند. در حال حاضر می‌توان قلب جنین را از هفته‌های اول زندگی بررسی کرد و هرگونه ناهنجاری را شناسایی کرد تا با مداخلات بعد از زایمان اصلاح شود. یک روش جدید، سونوگرافی ترانس شکمی، در سه ماهه اول بارداری، اجازه می‌دهد تا ساختارهای آناتومیک قلب را به وضوح برجسته کند، در حالی که قبلا باید تا ماه پنجم تا ششم صبر می‌کردند. تشخیص غیر تهاجمی بیماری مادرزادی قلب نقش مهمی در روند تشخیصی کودک مبتلا به بیماری مادرزادی قلب دارد.

اکوکاردیوگرام در واقع یک آزمایش کاملا بی‌ضرر و قابل تکرار است. این امکان تشخیصی به ویژه برای اطمینان دادن به زوج‌هایی که به دلیل عوامل ارثی در معرض خطر بالاتری برای داشتن فرزندی با ناهنجاری‌های قلبی هستند یا کسانی که قبلاً فرزندی با این مشکل داشته‌اند، بسیار مهم است. تشخیص زودهنگام امکان کنترل به موقع را فراهم می‌کند و راه را برای اولین مداخلات دوران بارداری که اخیراً انجام شده است، هموار می‌کند.

بیشتر مطالعه کنید: آنژیوگرافی قلب

اکوکاردیوگرافی ترانس مری چیست؟

اکوکاردیوگرام ترانس مری از پروبی استفاده می‌کند که اولتراسوند منتشر می‌کند، پروب از طریق دهان و از حلق به مری منتقل می‌شود و با بهره‌گیری از نزدیکی آناتومیکی دیواره خلفی قلب به مری، کیفیت تصویر بهتری را نسبت به اکوکاردیوگرام ترانس توراسیک ارائه می‌دهد. انجام این معاینه نیاز به بیهوشی دارد.

اکوکاردیوگرافی چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا بیمار باید روی تخت سونوگرافی دراز بکشد تا الکترودها روی سینه او قرار گیرد. متعاقباً، سونوگراف ژل مخصوصی را روی قفسه سینه بیمار و روی مبدل پخش می‌کند، پروبی که روی قفسه سینه قرار می‌گیرد، سونوگرافی‌هایی را منتشر می‌کند که با انعکاس و کار مجدد توسط تجهیزات، اجازه می‌دهد قلب و ساختارهای آن دیده شود. پروب با فشار ملایم روی قفسه سینه حرکت داده می‌شود. ممکن است از بیمار خواسته شود بی‌حرکت بماند یا نفس عمیق بکشد. در پایان معاینه، الکترودها برداشته می‌شوند و تنها چیزی که باقی‌می‌ماند تمیز کردن ژل باقی‌مانده روی قفسه سینه است. مدت زمان کل آزمایش حدود 10-15 دقیقه است.

اکوکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

اکوکاردیوگرافی به شما امکان می‌دهد اطلاعاتی در مورد انقباض قلب، مورفولوژی دریچه‌های آن و جریان خون در حفره‌های آن، هم در حالت استراحت و هم پس از ورزش یا مصرف دارو به دست آورید. حالت‌های اجرایی مختلفی وجود دارد که عبارتند از :

  • اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک
  • اکوکاردیوگرافی ترانس مری (آندوسکوپی)
  • اکوکاردیوگرافی سه بعدی (سه بعدی)

چه زمانی باید آزمایش اکوکاردیوگرام را انجام داد ؟

اکوکاردیوگرام آزمایشی است که می‌تواند با تجزیه و تحلیل چگونگی جریان خون در قلب و ارزیابی چهار حفره‌ای که قلب را تشکیل می‌دهند به تشخیص و نظارت بر بسیاری از بیماری‌های قلبی مرتبط با ساختار قلب و رگ‌های خونی اطراف آن کمک کند. بنابراین در صورت وجود علائم یا مشکلات قلبی، آزمایش انجام می‌شود. تنگی نفس و تورم پاها نشان دهنده نارسایی قلبی است، وضعیتی که در آن قلب قادر به پمپاژ خون اکسیژن کافی برای تامین نیازهای بدن نیست.

اکوکاردیوگرام همچنین می‌تواند به تشخیص و ارزیابی موارد زیر کمک کند:

  • صدمات ناشی از حمله قلبی، که در طی آن جریان خون به طور ناگهانی قطع شده است.
  • بیماری مادرزادی قلبی (نقایصی که از بدو تولد وجود دارد و بر عملکرد طبیعی ماهیچه‌ها تأثیر می‌گذارد).
  • مشکلات دریچه‌های قلب که جریان خون را در قلب کنترل می‌کنند.
  • کاردیومیوپاتی، وضعیتی که با افزایش غیرطبیعی ضخامت یا اندازه دیواره‌های قلب مشخص می‌شود.
  • اندوکاردیت، عفونت دریچه‌های قلب

کلام آخر

اکوکاردیوگرافی یک آزمایش بدون درد و غیرتهاجمی است که از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر متحرک (دینامیک) از قلب استفاده می‌کند. تصاویر، اندازه، شکل اندام و همچنین عملکرد چهار محفظه و دریچه را نشان می‌دهند. این آزمایش به شما امکان می‌دهد مناطقی از عضله قلب را شناسایی کنید که به دلیل جریان ناکافی خون یا آسیب‌های ناشی از حمله قلبی قبلی به خوبی منقبض نمی‌شوند. اکوکاردیوگرافی‌های اختصاصی‌تر (اکوکاردیوگرافی داپلر) می‌توانند نشان دهند که چگونه خون در حفره‌ها و دریچه‌های قلب در زمان واقعی جریان دارد.

نظرات