تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img

آمادگی برای جراحی قلب باز: هرآنچه باید بدانید!

آمادگی برای جراحی قلب باز

جراحی قلب باز جهت برطرف کردن مشکلات قلبی از جمله نارسایی قلبی، نقایص مادرزادی، آریتمی و ​​بیماری عروق کرونر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طول این عمل، جراح استخوان سینه را بریده و قفسه سینه را برای دسترسی به قلب باز می‌کند. از آنجایی که چنین روش درمانی یک جراحی سنگین و با ریسک بالا تلقی می‌شود، لازم است نکاتی را جهت آمادگی برای جراحی قلب باز بدانید. به این منظور با ما در این مقاله همراه شوید.

آمادگی برای جراحی قلب باز

فاکتورهای مهم جهت آمادگی برای جراحی قلب باز

پیش از جراحی، لازم است تمام مطالبی را که پزشک به شما توضیح می‌دهد و یا در قالب نسخه‌ نوشته شده است با دقت مطالعه نمایید. همچنین در مورد موارد زیر اطلاعات کافی را به دست آورید:

 • چه زمانی باید به بیمارستان بروید.
 • قبل و در حین جراحی چه اتفاق‌هایی را باید انتظار داشته باشید.
 • از علت دقیق انتخاب جراحی قلب باز جویا شوید.
 • به عوارض احتمالی جراحی آگاه باشید.
 • از بایدها و نبایدهای مصرف دارویی آگاه باشید.
 • چنانچه هر گونه حساسیت یا واکنش دیگری به داروها دارید را پیش از عمل با پزشک در میان بگذارید.
 • اگر دیابت دارید، قبل از عمل جراحی به متخصص مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: چرا چکاپ قلبی بیماران دیابتی مهم است؟

ارتقاء کیفیت زندگی پیش از جراحی

همان‌طور که برای جراحی قلب باز آماده می‌شوید، لازم است اقداماتی را انجام دهید تا جراحی و ریکاوری پس از آن برایتان آسان‌تر بگذرد. برای مثال اگر از دخانیات استفاده می‌کنید، قبل از عمل و پس از آن باید از آن اجتناب نمایید. همچنین از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده کنید. انجام فعالیت‌های ورزشی سبک زیر نظر پزشک می‌تواند شما را برای عمل آماده کند. همچنین لازم است تا حد امکان از اضطراب خودداری نمایید. در صورت داشتن هرگونه ابهام با کادر درمانی خود مشورت نمایید.

چه وسایلی لازم است به بیمارستان بیاورید؟

جهت آسودگی خاطر بهتر است مواردی را با خود در زمان بستری به همراه داشته باشید. لیستی از این موارد در ادامه آمده است:

 • لیست داروهایی که مصرف می‌کنید و دلیل مصرف آن‌ها را با کادر درمان در میان بگذارید.
 • در صورت نیاز عینک، سمعک، دندان مصنوعی و هر وسیله دیگری که به آن نیاز خواهید داشت را همراه داشته باشید.
 • محصولات مراقبت شخصی، مانند شانه و مسواک خود را آماده نمایید.
 • چنانچه از وسایل کمکی برای راه رفتن استفاده می‌کنید (عصا، واکر و غیره) به آن نیاز خواهید داشت.
 • به علاوه اگر روتین خاصی در زمان خواب دارید، بهتر است آن را با پزشک مطرح کنید تا پس از عمل با مشکل مواجه نشوید.

آمادگی برای یک روز پیش از جراحی قلب باز

ممکن است شما قبل از جراحی در بیمارستان بستری باشید و یا در آن روز به بیمارستان مراجعه کنید. در این زمان لازم است دستورات غذایی گفته شده توسط کادر پزشکی را دنبال نمایید. بهتر است پیش از جراحی قلب باز دوش بگیرید. برای این کار از صابون مخصوص استفاده نمایید. دوش گرفتن به کاهش میزان باکتری روی پوست کمک کرده و خطر ابتلا به عفونت پس از جراحی را کاهش می‌دهد. یکی از نکات بسیار مهم استراحت کافی پیش از جراحی است. قبل از عمل خواب شبانه با کیفیتی داشته باشید.

آمادگی در زمان جراحی قلب

آمادگی در زمان جراحی قلب باز

پیش از آغاز جراحی فقط داروهایی را که به شما گفته شده است را مصرف کنید. همچنین برای آمادگی کادر درمانی دمای بدن شما را اندازه‌گیری و بررسی می‌کنند. نوع نبض، وزن، تعداد تنفس و فشار خون شما نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.  لازم است میزان و نحوه مصرف داروهای شخصی خود را به کادر درمان توضیح دهید تا در زمان ریکاوری با مشکلی روبرو نشوید. پیش از عمل به شما گفته می‌شود تا مثانه خود را خالی کنید. لازم به ذکر است که بهتر است از داشتن هرگونه آرایش یا لوازم زینتی خودداری نمایید. چنانچه واکنش خاصی به مواد بیهوش کننده دارید، مانند حالت تهوع یا استفراغ، لازم است آن را با پزشک در میان بگذارید.

وقایع  پس از جراحی

پس از جراحی مراحل مختلفی باید طی شود تا بیمار به شرایط عادی برگردد.

بخش مراقبت‌های ویژه (ICU)

بیمار بلافاصله پس از جراحی به ICU منتقل می‌شود. در حالی که بیهوش هستید، چندین لوله و مجرا جای گذاری می‌شود. این مجراها خون اضافی را از بدن تخلیه می‌کنند. همچنین ادرار از طریق لوله‌ای از مثانه خارج می‌شود. همچنین ممکن است برای مدتی جهت آشامیدن و غذا خوردن، مواد خوراکی را به صورت وریدی دریافت نمایید.

عدم هوشیاری

بعد از جراحی قلب، برخی افراد احساس گیجی را تجربه می‌کنند. عدم هوشیاری کامل پس از مدت زمان کوتاهی از بین می‌رود.

علائم عدم هوشیاری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکل در درک و استدلال
 • عدم توانایی در تمرکز
 • تغییر سطح هوشیاری
 • احساس توهم
 • عدم همکاری با کادر درمانی یا دیگر افراد

حالت تهوع

هنگامی که فرد دچار حالت تهوع می‌شود، ممکن است احساس ناخوشایندی در سیستم هاضمه خود داشته باشد و این مورد بر روی خلق و خوی او تأثیر بگذارد. عموماً استفاده از مواد بیهوشی و داروهای مختلف سبب این امر می‌شوند و پس از مدتی خود به خود از بین می‌روند. در صورت ادامه‌دار شدن این مورد با پزشک خود مشورت نمایید.

کلام آخر

آمادگی برای جراحی قلب باز یکی از اقدامات اساسی جهت تجربه عمل موفقیت آمیز است که سبب به حداقل رساندن عوارض جراحی خواهد شد. برای این منظور لازم است با مشورت کادر پزشکی تمام سؤالات و نگرانی‌های خود را برطرف کرده و دستورالعمل‌های ذکر شده را رعایت نمایید.

نظرات