تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img

علائم حمله قلبی در زنان

علائم حمله قلبی در زنان

انفارکتوس میوکارد که حمله قلبی نیز نامیده می‌شود، می‌تواند کشنده باشد  و نیاز به درمان پزشکی اورژانسی دارد. یک  نکته مهم درمورد حمله قلبی تفاوت برخی ویژگی‌ها و علائم در بین زنان و مردان است. حمله قلبی در زنان می‌تواند ویژگی‌های متفاوتی داشته باشد از جمله شدت درد قفسه سینه و سن وقوع آن. به همین جهت در این بخش سعی کرده‌ایم که به طور خاص به علائم حمله قلبی در زنان و راه‌های درمان آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

علائم حمله قلبی در زنان

حمله قلبی چیست؟

حمله قلبی به دلیل مسدودشدن یک لخته خون در شریان کرونری ایجاد می‌شود و از دریافت اکسیژن قسمت‌هایی از عضله قلب جلوگیری می‌کند. برخی از علائم هشداردهنده حمله قلبی در مردان و زنان متفاوت است.  در بسیاری از موارد، حملات قلبی در زنان فقط دیرتر و حتی گاهی خیلی دیر تشخیص داده می‌شود. از جمله، این به این دلیل است که علائم معمول حمله قلبی در زنان کمتر آشکار است و درد همراه با شدت کمتری دارد. دلیل آن این است که در مردان سکته قلبی به دلیل انسداد مسیر گردش خون در شریان‌های قلبی عروقی توسط ترومبوز ایجاد می‌شود، در حالی که در زنان بیشتر ناشی از باریک شدن عروق است.

همچنین بخوانید: داروهای حمله قلبی

حمله قلبی در زنان: اطلاعاتی که باید بدانید

در زنان، احتمال وقوع حمله قلبی تا زمان یائسگی یک اتفاق غیرعادی است و علت نیز مرتبط با عوامل هورمونی است. درواقع استروژنی که قبل از یائسگی به‌وفور وجود دارد، در واقع نوعی سد محافظ در برابر حمله قلبی ایجاد می‌کند. اما با فرارسیدن یائسگی، شرایط تغییر می‌کند و زنان نیز به اندازه مردان، اگر نه بیشتر، در معرض خطر سکته قلبی هستند (از سن ۷۵ سالگی به بعد به نظر می‌رسد که زنان بیشتر از مردان در معرض خطر هستند).

تا چند دهه پیش، انفارکتوس میوکارد به عنوان یک آسیب‌شناسی عمدتاً مردانه در نظر گرفته می‌شد. امروزه به دلیل تغییرات اجتماعی مختلف و طولانی‌شدن میانگین عمر، دیگر چنین نیست. سکته قلبی تا سن ۴۵ تا ۵۰ سالگی، یعنی تا پایان فرزندآوری زن، یک بیماری شایع در مردان باقی‌مانده است.

متأسفانه، در سال‌های اخیر افزایش تعداد موارد حمله قلبی در بین زنان بسیار است. اولاً سبک زندگی آن‌ها تغییر کرده است که بیشتر شبیه مردان شده است. ثانیاً تعداد زنان سیگاری به‌شدت افزایش‌یافته است و در عین حال، تعداد مردان سیگاری کاهش‌یافته است. سوم، افزایش عوامل خطر مانند سیگارکشیدن، دیابت و فشار خون بالا برای زنان خطرناک‌تر از مردان است.

علائم سکته قلبی در زنان

علائم حمله قلبی در زنان چیست؟

رایج‌ترین علامت حمله قلبی در زنان این است که درد قفسه سینه کمتر از مردان است یا در هر صورت شدت کمتری دارد، در حالی که علائم غیر معمول و کمتر خاص شامل زیر است:

 • عرق سرد
 • سرگیجه
 • درد پشت و گردن
 • حالت تهوع و استفراغ

لازم به ذکر است  علائم کلاسیک حمله قلبی مانند تنگی نفس، خستگی و احساس اضطراب حتی در زنان نیز ثابت است که می‌تواند متحد معتبری برای شناسایی به‌موقع درد‌های قلبی باشد. هنگامی که سکته قلبی علائم درد قابل توجهی ایجاد نمی‌کند، به آن انفارکتوس خاموش نیز می‌گویند. به دلایلی که هنوز مشخص نیست، زنان بیشتر از مردان مستعد حملات قلبی خاموش هستند.

عوامل خطر حمله قلبی در زنان

در حالی که علائم حمله قلبی در زنان با مردان متفاوت است، عوامل خطر اصلی تقریباً یکسان هستند، با برخی تفاوت‌ها، عمدتاً به دلیل جنسیت؛ بنابراین، بیایید ببینیم که عوامل خطر حمله قلبی در جمعیت زنان چیست:

 • کلسترول بالا
 • فشار خون بالا
 • چاقی
 • دیابت
 • سیگارکشیدن
 • یائسگی و سطوح پایین استروژن
 • عوارض بارداری، به ویژه پره اکلامپسی و دیابت بارداری
 • سابقه خانوادگی بیماری قلبی زودرس

استرس عاطفی و افسردگی که بیشتر بر قلب زنان تأثیر می‌گذارد تا مردان. افسردگی همچنین می‌تواند حفظ یک سبک زندگی سالم و پیروی از درمان توصیه شده برای سایر بیماری‌ها را دشوار کند.

بیماری‌های التهابی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس و سایر بیماری‌های التهابی که می‌توانند خطر بیماری قلبی را در مردان و زنان افزایش دهند.

در صورت وجود این عوامل خطر، انجام معاینات و ویزیت‌های پزشکی دوره‌ای و پیروی از درمان‌های تجویز شده مهم است.

نحوه تشخیص حمله قلبی در زنان

همان‌طور که در مقدمه ذکر شد، علائم حمله قلبی در زنان با مردان متفاوت است. در واقع، علائم حمله قلبی در زنان می‌تواند مبهم باشد و به اندازه درد کوبنده قفسه سینه که اغلب با حملات قلبی همراه است، آشکار نباشد. این ممکن است به این دلیل باشد که زنان نه‌تنها در شریان‌های اصلی، بلکه در شریان‌های کوچک‌تر که خون‌رسانی به قلب می‌کنند نیز دچار انسداد می‌شوند، وضعیتی به نام بیماری عروق کوچک قلب یا بیماری عروق کرونر.

علاوه بر تمرکز بر علائم فردی، ترکیب آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، یعنی هم‌زیستی چندین وضعیت به طور هم‌زمان یا در فاصله کوتاهی از یکدیگر. با این حال، متأسفانه، این علائم به‌ندرت با حمله قلبی همراه است و این نشان‌دهنده یک مشکل جدی پزشکی و اجتماعی است، زیرا باعث تأخیر در تشخیص و ایجاد عوارض بسیار جدی، اگر نه کشنده، می‌شود.

هنگامی که شک دارید، همیشه مهم است که به یاد داشته باشید که حمله قلبی، چه در مردان و چه در زنان، یک اورژانس پزشکی است که باید فوراً با تماس با اورژانس یا مراجعه فوری به بیمارستان با آن برخورد کرد.

چگونه از حمله قلبی در زنان جلوگیری کنیم؟

پیشگیری از حمله قلبی در زنان، مانند مردان، بر اساس اقدامات هدف‌مند در برابر عوامل خطر است. در عمل به این معنی است:

سیگار ممنوع؛ سیگارکشیدن همیشه مضر است و زمانی که نوبت به حملات قلبی می‌شود، مشخص شده است که برای جمعیت زنان خطرناک‌تر است.

یک رژیم غذایی سالم و متعادل را در پیش بگیرید؛ چنین عادتی خطر آسیب‌شناسی‌هایی مانند چاقی، دیابت، کلسترول خون و هیپرتری گلیسیریدمی را از بین می‌برد.

به طور منظم به فعالیت بدنی بپردازید؛ ورزش بدنی به حفظ وزن طبیعی بدن و بدن سالم کمک می‌کند. همچنین از دیابت محافظت می‌کند. حتی یک پیاده‌روی روزانه فقط ۳۰ دقیقه برای قلب مفید است (البته به شرطی که رژیم غذایی متعادلی داشته باشید و سیگار نکشید).

نظرات