تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img

قرص لوزارتان چیست؟ نحوه مصرف + عوارض آن!

قرص لوزارتان

افزایش فشار خون یکی از مشکلات جدی سلامتی است که می‌تواند به عوارض جبران‌ناپذیری منجر شود. برای جلوگیری از این عوارض و حفظ سلامتی خود، مدیریت دقیق فشار خون بسیار حیاتی است. افرادی که با افزایش فشار خون مواجه هستند و اقدام به مشاوره پزشکی نمی‌کنند و داروهای کنترل فشار خون مثل قرص لوزارتان را مصرف نمی‌کنند، ممکن است به مشکلات جدی در سلامت قلب، کلیه، و دیگر اعضای بدن برخورد کنند.

شناسایی علائم فشار خون بالا می‌تواند اولین گام در پیشگیری از عوارض باشد. اگر شما علائمی مانند فشار خون بالا داشته باشید، باید به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. در صورتی که فشار خون در مراحل اولیه قابل مدیریت باشد، می‌توان با تغذیه مناسب و فعالیت ورزشی منظم آن را کنترل کرد.

قرص لوزارتان

قرص لوزارتان چیست؟

قرص لوزارتان یک نوع داروی متعلق به دسته‌ی مهارکننده‌های گیرنده‌های آنژیوتانسین II (ARBs) است. این دسته از داروها به عنوان داروهای فشار خون مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای کنترل فشار خون بالا و درمان برخی از مشکلات قلبی و عروقی مفید هستند.

عملکرد اصلی لوزارتان در کاهش فشار خون است. این دارو با مهار گیرنده‌های آنژیوتانسین II در بدن عمل می‌کند. آنژیوتانسین II یک هورمون است که عضلات رگ‌ها را تنگ می‌کند و باعث افزایش فشار خون می‌شود. با مهار این گیرنده‌ها، لوزارتان به رگ‌ها اجازه می‌دهد تا گشاد‌تر شوند و در نتیجه، فشار خون کاهش می‌یابد. استفاده اصلی از لوزارتان در درمان فشار خون بالا است. همچنین، این دارو ممکن است در کنترل برخی از مشکلات قلبی مانند نارسایی قلبی مزمن (CHF) و پیشگیری از مشکلات قلبی بعد از سکته قلبی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

لوزارتان معمولاً به عنوان یک داروی تجویزی توسط پزشک تعیین می‌شود، و دقیقاً چگونگی مصرف و دوز مناسب برای هر فرد باید توسط پزشک تعیین شود. همچنین، اهمیت دارد که هرگز داروهای تجویزی را بدون مشورت با پزشک خود مصرف نکنید و از تعاملات دارویی ممکن با دیگر داروهایی که مصرف می‌کنید، آگاهی داشته باشید.

نحوه مصرف قرص لوزارتان چگونه است؟

نحوه مصرف لوزارتان باید به دقت توسط پزشک تعیین شود و باید به دستورات او پایبندی کنید. همیشه باید داروها را باتوجه به دوز تعیین شده توسط پزشک مصرف کنید. اطلاعات کلی در مورد نحوه مصرف لوزارتان به شرح زیر است:

 • دوز: دوز لوزارتان بستگی به وضعیت شما و دستورات پزشک دارد. معمولاً در ابتدا، پزشک دوز پایین‌تری تجویز می‌کند و سپس دوز به تدریج افزایش می‌یابد تا به دوز مناسب برسید.
 • مصرف زمانی: لوزارتان معمولاً یک بار در روز مصرف می‌شود. اما برخی از افراد ممکن است دارو را به تعداد دفعات بیشتری مصرف کنند. پزشک شما به شما دقیقاً چگونگی مصرف را توضیح خواهد داد.
 • مصرف با یا بدون غذا: معمولاً لوزارتان می‌تواند با یا بدون غذا مصرف شود. اما در تعیین دقیق نحوه مصرف، پزشک شما تصمیم می‌گیرد. برخی از افراد این دارو را با یک غذای کمیاب یا شیر میل کنند تا از عوارض معده کمتری رنج ببرند.
 • پیگیری علائم: در طی مصرف لوزارتان، به دقت علائم و وضعیت خود را پیگیری کنید. اگر علائمی نظیر سردرد شدید، تنفس سخت، ورم یا سایر عوارض ناخواسته را تجربه کنید، باید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

توصیه می‌شود که با پزشک خود در مورد نحوه مصرف دقیق و هرگونه سوال یا ابهامی که دارید، مشورت کنید. تغییرات در دوز یا نحوه مصرف باید توسط پزشک شما تعیین شود تا از ایمنی و اثربخشی بهتر دارو اطمینان حاصل شود.

قرص لوزارتان

عوارض قرص لوزارتان چیست؟

لوزارتان معمولاً خوب تحمل می‌شود، اما ممکن است در برخی از افراد عوارض جانبی داشته باشد. این عوارض می‌توانند در شدت مختلفی باشند و بستگی به واکنش هر فرد به دارو دارند. در زیر، عوارض جانبی معمول لوزارتان را بررسی می‌کنیم. عوارض قرص لوزارتان عبارت‌اند از:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • افت فشار خون
 • عوارض گوارشی
 • افت شدید فشار خون
 • واکنش‌های آلرژیک
 • افت کارایی کلیه

سردرد

سردرد یکی از عوارض جانبی شایع لوزارتان است. این سردرد ممکن است در طول مصرف دارو یا هنگام شروع مصرف آن رخ دهد. اغلب در طی مدت زمان مصرف دارو بهبود می‌یابد.

سرگیجه

برخی از افراد ممکن است سرگیجه یا احساس گیجی در طی مصرف لوزارتان تجربه کنند.

افت فشار خون

لوزارتان به منظور کاهش فشار خون تجویز می‌شود، اما در برخی از افراد ممکن است فشار خون به میزانی کاهش یابد که به عوارضی نظیر احساس سرگیجه یا ایست قلبی منجر شود.

عوارض گوارشی

ممکن است افراد بعضی علائم معده‌ای نظیر تهوع، استفراغ، دل درد و اسهال را به عنوان عوارض جانبی از لوزارتان گزارش دهند.

افت شدید فشار خون

در موارد نادر، لوزارتان ممکن است باعث افت شدید فشار خون شود. اگر علائمی مانند ایست قلبی، تنفس سخت یا آسیب جدی دیگر احساس کردید، باید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش‌های آلرژیک

واکنش‌های آلرژیک به لوزارتان نادر هستند اما ممکن است شامل علائمی نظیر آبریزش، خارش پوست، تورم چهره و لب‌ها و تنگی نفس باشند. در صورت وقوع چنین واکنشی باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

افت کارایی کلیه

در برخی از موارد، لوزارتان ممکن است به کارایی کلیه آسیب برساند. اگر احساس مشکلاتی در ادرار رفتن یا احساس درد در ناحیه کلیه داشته باشید، باید به پزشکتان اطلاع دهید. توجه داشته باشید که این فهرست شامل تمامی عوارض جانبی ممکن نیست و تاثیرات دقیق لوزارتان بر روی هر فرد ممکن است متفاوت باشد. همچنین، در صورت تجربه هر گونه عارضه جانبی یا نگرانی در مورد مصرف دارو، باید با پزشک خود مشورت کنید.

نظرات