تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img

هولتر فشار خون : هر آنچه که باید در مورد این دستگاه بدانید!

هولتر فشار خون

هولتر فشار خون روشی برای اندازه گیری فشار خون به صورت مداوم به مدت 24 ساعت است. فشار خون شما حتی در هنگام خواب اندازه گیری می‌شود. داده‌های مداوم به پزشک شما کمک می‌کند تا تصویر دقیق‌تری از اعداد فشار خون شما داشته باشد. نتایج می‌تواند تشخیص فشار خون بالا را تایید کند.

هولتر فشار خون

هولتر فشار خون چیست؟

پایش فشار خون سرپایی یا هولتر فشار خون راهی برای اندازه گیری و مدیریت فشار خون بالا است. فشار خون بالا به این معنی است که عدد بالای شما (فشار خون سیستولیک) حداقل 130 میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) و یا عدد پایین (فشار خون دیاستولیک) حداقل 80 میلی متر جیوه است. هولتر فشار خون، فشار خون (BP) شما را در یک دوره 24 ساعته،  همانطور که شما به زندگی روزمره خود می‌پردازید، ثبت می‌کند. یک کاف روی بازوی خود می‌بندید و یک وسیله کوچک به یک بند یا کمربند متصل می‌کنید.

هولتر فشار خون ده‌ها بار در روز فشار خون را در یک دوره مداوم اندازه گیری می‌کند. در بیشتر موارد، دستگاه در روز هر 15 تا 30 دقیقه و در شب هر 60 دقیقه یک بار فشار خون را اندازه گیری می‌کند. این دستگاه همچنین ضربان قلب شما را اندازه‌گیری می‌کند. پزشک شما از این داده‌ها برای محاسبه میانگین BP شما در بازه 24 ساعته استفاده می‌کند. آنها همچنین تغییرات BP و ضربان قلب، الگوی توزیع BP و سایر آمارها را محاسبه می‌کنند.

چرا از مانیتورینگ هولتر فشار خون استفاده می‌شود؟

پزشکان به دلایل زیادی از این روش استفاده می‌کنند، از جمله: چگونگی ارتباط تغییرات فشار خون با فعالیت‌های روزانه و الگوهای خواب را شناسایی کنند. معمولاً هنگام خواب، BP سیستولیک (تعداد بالای شما) حدود 10٪ تا 20٪ کاهش می‌یابد. با این حال، همیشه اینطور نیست. فشار خون سیستولیک شما ممکن است ثابت بماند یا افزایش یابد. با استفاده از هولتر فشار خون، پزشک مي‌تواند در یک دوره مداوم مقادیر فشار خون شما را بررسی کند و بهترین درمان را برای شما مشخص کند.

داروی شما ممکن است فشار خون شما را در کل روز و شب کنترل نکند. پزشک شما ممکن است نیاز داشته باشد که دوز یا زمان مصرف قرص‌های خود را بسته به الگوی BP شما تنظیم کند یا ممکن است برای تثبیت فشار خون به بیش از یک دارو نیاز داشته باشید. پایش فشار خون از طریق هولتر فشار خون می‌تواند تغییرات غیرطبیعی را که ممکن است مورد توجه قرار نگیرد را تشخیص می‌دهد.

چه کسانی به هولتر فشار خون نیاز دارند؟

پایش فشار خون سرپایی از طریق هولتر فشار خون می‌تواند به طیف وسیعی از افراد کمک کند. پزشک شما ممکن است نظارت بر فشار خون سرپایی را توصیه کند، اگر:

  • نیاز به تغییراتی در داروهای فشار خون خود دارید.
  • با مصرف داروها هنوز فشار خون بالا دارید.
  • داروهای دیگری مصرف می‌کنید که ممکن است فشار خون شما را تحت تاثیر قرار دهد.
  • دوره های غش یا افت فشار خون (فشار خون پایین) داشته باشید.
  • فشار خون بالا در دوران بارداری داشته باشید.

آیا هولتر فشار خون دقیق است؟

بله، پایش فشار خون سرپایی یک روش دقیق و موثر برای اندازه گیری فشار خون شما است. در مقایسه با اندازه گیری فشار خون شما در قرار ملاقات‌های پزشکی، داده‌های بهتری به پزشک شما می‌دهد. هولتر فشار خون، خوانش مکرر فشار خون و ضربان قلب شما را در یک دوره 24 ساعته فراهم می‌کند.

هولتر فشار خون

نکاتی که باید در زمان استفاده از هولتر فشار خون رعایت کنید

کاف در روی بازوی شما در فواصل معینی باد می‌شود. این اتفاق ممکن است هر 15 تا 30 دقیقه در روز و هر 60 دقیقه در شب باشد. تورم به این معنی است که دستگاه فشار خون شما را اندازه گیری می‌کند. ممکن است احساس کنید که کاف بازوی شما را فشار می‌دهد. در این لحظات بازوی خود را ثابت نگه دارید تا دقیق‌ترین اندازه گیری‌ها را به دست آورید. هنگامی که دستگاه شروع به اندازه گیری فشار خون شما می‌کند، ممکن است به طور دوره‌ای از خواب بیدار شوید که این طبیعی است. اما تمام تلاش خود را بکنید که این حس را نادیده بگیرید و دوباره بخوابید.

در طول روز کارهای معمولی خود را انجام دهید، اما از حمام کردن یا شنا کردن خودداری کنید. همچنین از ورزش‌های سنگین خودداری کنید. همانطور که پزشک شما دستور می‌دهد یک دفترچه یادداشت داشته باشید و اعداد فشار خون اندازه گیری شده توسط هولتر را یادداشت کنید.

مزایای استفاده از هولتر‌فشارخون چیست؟

پایش فشار خون سرپایی یک ابزار بالینی فوق العاده مفید است که می‌تواند به شما در دریافت مناسب‌ترین مراقبت کمک کند. در میان مزایای متعدد آن، این شکل از نظارت بر فشار خون می‌تواند فشار خون را به دقت اندازه گیری کنید. این روش فشار خون شما را در طول روز اندازه گیری می‌کند. این یک روش دقیق برای اندازه گیری فشار خون و الگوهای آن است، زیرا فشار خون شما به طور معمول بر اساس زمان و کاری که در هر لحظه انجام می‌دهید، تغییر می‌کند.

معایب استفاده از هولترفشار خون چیست؟

این روش نظارت بر فشار خون، اگرچه غیر تهاجمی است، اما ممکن است هنوز برای برخی افراد ناراحت کننده باشد. معایب آن عبارتند از:

  • درد بازو: فشار ناشی از باد کردن مکرر کاف ممکن است باعث درد بالای بازوی شما شود.
  • اختلال در خواب: خواندن BP در طول شب ممکن است با خواب شما تداخل داشته باشد.
  • تحریک پوست: کاف ممکن است پوست شما را تحریک کند و باعث ایجاد بثورات خفیفی شود که معمولاً خود به خود از بین می‌رود.

کلام آخر

دستگاه فشار خون هولتر توسط بیمار به مدت 24 ساعت استفاده می‌شود. این دستگاه تغییرات فشار خون را در یک دوره 24 ساعته ثبت می‌کند. مانیتورینگ هولتر فشار خون، سطح فشار خون بیمار را به مدت 24 ساعت در محیط عادی و فعالیت‌های بیمار خارج از مطب پزشک ارزیابی می‌کند. بررسی در مورد فشار خون بالا برای رد یا تایید تشخیص فشار خون بالا و ارزیابی نتایج درمان فشار خون قبلی تشخیص داده شده ضروری است.

نظرات