تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img

آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی عروق کرونر

آنژیوپلاستی عروق کرونر که در صورت قطع جریان خون به دلیل باریک شدن یا انسداد عروق کرونر انجام می‌شود، می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی انجام شود. در حالی که بیماران در طول عمل احساس درد نمی‌کنند، ورید می‌تواند با این روش به حالت عادی بازگردد. متخصصان بخش قلب و عروق گروه سلامت یادبود اطلاعاتی در مورد آنژیوپلاستی عروق کرونر ارائه کردند.

آنژیوپلاستی عروق کرونر

آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست؟

آنژیوپلاستی کرونر تلاشی برای باز کردن رگ بیمار است که با استفاده از کاتتر بالون روی ورید بیمار اعمال می‌شود. این فرایند باعث باز شدن تنگی و انسداد در عروق قلب می‌شود. بدین ترتیب مانعی که در مقابل جریان خون مورد نیاز قلب قرار دارد از بین می‌رود. قسمت گرفتگی یا باریک منبسط شده است. 

آنژیوپلاستی عروق کرونر در چه بیماری‌هایی انجام می‌شود؟

آنژیوپلاستی عروق کرونر برای بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر که به دلیل گرفتکی عروق کرونر تغذیه‌کننده عضله قلب و قطع جریان خون به دلیل انسداد رخ می‌دهد، اعمال می‌شود و بلافاصله در بیمارانی که حمله قلبی داشته‌اند، استفاده می‌شود. همچنین آنژیوپلاستی با بالون را می‌توان در بیماری عروق کرونر به کار برد.

سخت‌شدن شریان‌ها به نام “آترواسکلروز”

با توجه به کاهش خونی که در اثر باریک شدن آن وارد می‌شود، شکایت‌هایی مانند خستگی، سفتی در قفسه سینه، احساس فشار، سوزش، دردی که معمولاً به بازوی چپ برخورد می‌کند، درد به فک گسترش می‌یابد و حتی گاهی اوقات، درد معده مشاهده می‌شود. شرایطی که نیاز قلب را به خون افزایش می‌دهد، مانند ورزش و استرس، ممکن است شروع‌کننده این شکایات باشد. این شکایات معمولاً در هنگام استراحت از بین می‌روند.

آنژیوپلاستی عروق کرونر به طور کلی در مواردی که تنگی عروق بیمار برای این روش درمانی مناسب است و سود کافی حاصل می‌شود و یا در مواردی که خطر درمان جراحی بسیار زیاد است، توصیه می‌شود.

باز کردن رگ قلب

آنژیوپلاستی عروق کرونر چگونه انجام می‌شود؟

یک کاتتر بالونی نازک و مقاوم در برابر فشار در ناحیه باریک شریان کرونر قرار داده می‌شود و باد می‌شود؛ بنابراین، پلاکی که باعث باریک شدن رگ می‌شود، خرد شده و باز می‌شود. کاربرد آنژیوپلاستی با بالون درست مانند آنژیوپلاستی است. در اتاق آنژیو انجام می‌شود. بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار نمی‌گیرد. ورید بیمار از طریق کشاله ران یا مچ دست راست وارد می‌شود. یک کاتتر در این رگ قرار داده می‌شود و رنگی از آنجا تزریق می‌شود و اجازه می‌دهد رگ دیده شود.

سپس یک سیم راهنمای نازک با کمک کاتتر به داخل ورید فرستاده می‌شود. اگر رگ به طور کامل مسدود شده باشد، این سیم راهنما ممکن است از آن عبور نکند. سپس بالون روی این سیم فرستاده می‌شود و در ناحیه باریک ظرف باد می‌شود. پس از آن، لایه‌های تشکیل‌دهنده تنگی بالون به دیواره عروق رانده می‌شوند. بالون پایین آمده است و دوباره وضعیت کشتی نمایش داده می‌شود.

معیارهای باز کردن رگ قلب با بالون چیست؟

برای برخی از بیماران، آنژیوپلاستی عروق کرونر انجام نمی‌شود. ابتدا باید، سن بیماران، ساختار عروق قلب، وجود دیابت، نارسایی کلیه یا بیماری دریچه قلب ارزیابی می‌شود. شرایط بیماران معیارهای لازم برای آنژیوپلاستی عروق کرونر را تعیین می‌کند.

قبل از آنژیوپلاستی کرونر (بالون باز کردن) چه باید کرد؟

بیماران باید به مدت 8 ساعت پیش از قرار ملاقات خود ناشتا باشند. پیش از قرار ملاقات، مهم است که بیمار با تراشیدن ناحیه کشاله ران، مراجعه کند. برای اقدامات بستری در بیمارستان، بیمار باید فردی را با خود بیاورد. ضمناً معاینات و گزارشات قبلی باید همراه بیمار باشد. متخصص قلب اقدامات لازم را برای EKG، آزمایش خون و روش انجام می‌دهد.

آیا در آنژیوپلاستی عروق کرونر بیهوشی وجود دارد؟

آنژیوپلاستی عروق کرونر نیازی به  بیهوشی عمومی ندارد. قبل از عمل، ناحیه مورد نظر با بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شود و بیمار دردی ندارد. در طول عمل، فقط از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود، زیرا پزشک و بیمار باید با بیمار در تماس باشند.

بعد از آنژیوپلاستی کرونر چه باید کرد؟

پس از پایان عمل، کانول در ناحیه کشاله ران تقریباً پس از 4-5 ساعت برداشته می‌شود. پس از آن، بیمار می‌ایستد و راه می‌رود. در صورت عدم وجود مشکل در مدت 1 روز، بیمار به خانه فرستاده می‌شود. پس از مداخله، متخصص قلب و عروق در فواصل زمانی معین کنترل را فرامی‌خواند. در این کنترل‌ها، درمان با مشاهده آزمایش خون بررسی می‌شود.

آنژیوگرافی چیست

مزایای آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست؟

پس از آنژیوپلاستی با بالون، ساختار عروقی با عملکرد طبیعی باقی خواهد ماند. مدت زمان رقیق‌کننده‌های خون کاهش می‌یابد، کیفیت زندگی افزایش می‌یابد. در هنگام حمله قلبی، آنژیوپلاستی به رگ مسدود شده، آسیب وارده به قلب را کاهش می‌دهد. آنژیوپلاستی عروق کرونر برای درمان تصلب شرایین استفاده می‌شود. آترواسکلروز تجمع تدریجی پلاک‌های چربی در شریان‌ها است. زمانی که علائم آنژینی (درد قفسه سینه، تنگی نفس) با تغییر سبک زندگی و داروها بهبود نیافته یا دچار حمله قلبی شده‌اید، متخصص قلب ممکن است آنژیوپلاستی عروق کرونر را توصیه کند.

معایب آنژیوپلاستی عروق کرونر (باز کردن رگ با بالون) چیست؟

باریک شدن عروق ممکن است دوباره ایجاد شود. ممکن است در حین یا بعد از عمل لخته در ورید ایجاد شود. به‌ندرت، حمله قلبی ممکن است پس از عمل رخ دهد. به همین دلیل کمک‌گرفتن از پزشکان متخصص قلب بسیار مهم است.

آیا آنژیوپلاستی عروق کرونر دردناک است؟

اکثر افراد در طول عمل آنژیوپلاستی عروق کرونر دردی را احساس نمی‌کنند. برخی از بیماران می‌گویند که درد خفیفی را احساس می‌کنند. از آنجایی که داروی بیهوشی به ناحیه‌ای که کاتتر وارد آن می‌شود داده می‌شود، تنها سوزش این سوزن احساس می‌شود. به طور کلی، آنژیوپلاستی عروق کرونر یک روش دردناک نیست.

آیا آنژیوپلاستی عروق کرونر ایمن است؟

خطر تهدیدکننده زندگی در آنژیوپلاستی عروق کرونر کمتر از 0.5 درصد است. نیاز به جراحی بای‌پس فوری کمتر از 1 درصد است. خطر، بسیار کم است.

آیا برای آنژیوپلاستی عروق کرونر (بالون باز) محدودیت سنی وجود دارد؟

محدودیت سنی خاصی وجود ندارد، اما اینکه بیمار، بیماری‌های همراه متفاوتی داشته باشد یا خیر و از طرفی وضعیت عروقی بیمار بسیار مهم است.

آیا باز کردن رگ قلب با بالون خطراتی دارد؟

هر روش مداخله‌ای مقدار مشخصی از خطر را دارد. احتمال مشکلاتی که ممکن است بعد از باز کردن رگ قلب با بالون رخ دهد، کم است. یکی از نامطلوب‌ترین نتایج منفی، تشکیل ناگهانی لخته در ورید در حین عمل یا پیگیری در بیمارستان است. این می‌تواند باعث حمله قلبی شود. جدای از این، حوادث نامطلوبی ممکن است در طول فرایند رخ دهد. خطراتی مانند: حمله قلبی، مرگ ناگهانی، نیاز به جراحی بای‌پس اورژانسی، پارگی رگ قلب، پارگی رگ آئورت وجود دارد، اما میزان این خطرات کمتر از 1 درصد است.

آیا استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر اجباری است؟

بزرگ‌ترین خطر بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر، تشکیل لخته ناگهانی است. این خطر ممکن است تا یک ماه ادامه یابد، بنابراین باید از آسپرین و سایر داروهای رقیق‌کننده خون استفاده شود.

در چه مواردی باید بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر مجدداً از بیمارستان استفاده کرد؟

در صورت بروز درد جدید یا مشابه قفسه سینه، تنگی نفس، تب، خونریزی در ورودی پای یا بازوی عمل شده، تورم زیاد، کبودی پس از آنژیوپلاستی عروق کرونر، لازم است فوراً با مرکزی که آنژیوپلاستی عروق کرونر انجام می‌شود، تماس گرفته شود.

چه زمانی پس از آنژیوپلاستی عروق کرونر به بیمارستان مراجعه کنم؟

بسیار مهم است که معاینات بیمار در چارچوب برنامه روتین تعیین شده توسط پزشک انجام شود. پزشکان داروهای مورد استفاده را بررسی می‌کنند. آزمایش خون بیمار انجام می‌شود. در صورت تشخیص مشکل در این معاینات می‌توان آنژیوگرافی را درخواست کرد و آخرین وضعیت رگ‌های بیمار را مجدداً تصویربرداری کرد.

نظرات