تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img

تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

آنژیوگرافی یک بررسی تصویربرداری است. آنژیوپلاستی بازسازی عروق خونی مسدود شده است. جراحان عروق قبل از تصمیم‌گیری برای انجام آنژیوپلاستی، آنژیوگرافی را برای ارزیابی وضعیت جریان خون انجام می دهند. در این مقاله به طور مفصل در مورد تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی صحبت خواهیم کرد.

تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

اصطلاحات آنژیوپلاستی و آنژیوگرافی اصطلاحات پزشکی هستند که به روشی اطلاق می‌شود که شامل عروق خونی می‌شود. این اصطلاحات پزشکی اغلب توسط افراد غیرپزشکی به جای یکدیگر استفاده می‌شوند؛ زیرا ماهیت آن‌ها مشابه به نظر می‌رسد. باید دانست که این اصطلاح مختص اندام خاصی نیست. روشی که بر روی عروق قلب انجام می‌شود، آنژیوپلاستی عروق کرونر و آنژیوگرافی عروق کرونر شناخته می‌شود.

شکستن و ترجمه کلمات تصویر واضح‌تری از دو فرآیند متفاوت به ما می‌دهد. در ادامه تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی از نظر ریشه کلمات آنها بررسی می‌کنیم. Anjio در هر دو کلمه از کلمه یونانی “angion” مشتق شده است و می‌توان آن را به عنوان “رگ یا پوچی” ترجمه کرد. در حال حاضر، کلمه “plasty” از کلمه یونانی “plasso” مشتق شده و به عنوان “فرم یا قالب” ترجمه شده است، در حالی که کلمه “گراف” از کلمه یونانی “graphein” به معنای “نوشتن یا ثبت” گرفته شده است.

بنابراین با این تعاریف می‌توان فرض کرد که آنژیوگرافی به معنای ثبت یا رنگ‌آمیزی رگ‌های خونی است، در حالی که آنژیوپلاستی به معنای تشکیل، قالب‌گیری یا ترمیم رگ‌های خونی است. برای انجام آنژیوپلاستی، پزشک متخصص ابتدا باید آنژیوگرافی عروق را انجام دهد.

تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی

آنژیوگرافی چیست؟

آنژیوگرافی، فرآیند عکسبرداری با اشعه ایکس از عروق خونی است تا مشخص شود کدام رگ مسدود شده و نیاز به ترمیم دارد. دلایل متعددی وجود دارد که چرا یک رگ خونی ممکن است باریک یا مسدود شود. شایع‌ترین آن، انسدادی است که در شریان‌های کرونری رخ می‌دهد. قبل از باز کردن قلب برای مشاهده مشکل، از آنژیوگرافی برای تشخیص بصری مشکل و درک آنچه باید در مورد مشکل انجام شود، استفاده می‌شود. آنژیوگرافی با نام‌های آرتریوگرافی، آرتریوگرام و ونوگرام نیز شناخته می‌شود. آنژیوگرافی با سیم‌های راهنما، کاتتر، دستگاه سی تی و اشعه ایکس و نوع خاصی از قالب انجام می‌شود.

در این روش باید کاتتر‌ها توسط کشاله ران یا بازو وارد سیاهرگ‌ها شوند و رنگ مخصوصی در رگ‌های خونی آزاد شود. این ماده رنگ یا ماده حاجب خاص، اشعه ایکس را جذب می‌کند و به طور برجسته در اشعه ایکس نشان داده می‌شود. اشعه ایکس رگ‌ها یا شریان‌ها به پزشک متخصص اجازه می‌دهد تا ببیند جریان خون در کجا محدود است و چه تعداد انسداد وجود دارد. این کار، یک تصویر دقیق از محل انجام آنژیوپلاستی را نشان می‌دهد.

انواع مختلف آنژیوگرافی

انواع مختلفی از آنژیوگرافی وجود دارد : 

  • آنژیوگرافی عروق کرونر: بر روی شریان‌ها یا رگ‌های خونی در قلب انجام می‌شود.
  • میکروآنژیوگرافی: میکروآنژیوگرافی برای تجسم عروق خونی کوچک استفاده می‌شود.
  • آنژیوگرافی عصبی عروقی: آنژیوگرافی عصبی عروقی برای تجسم جریان شریانی و وریدی به مغز، سکته مغزی یا کاهش جریان خون به مغز انجام می‌شود.
  • آنژیوگرافی محیطی: آنژیوگرافی محیطی برای تشخیص انقباض عروق در بیماران مبتلا به گرفتگی پا یا لنگش پا انجام می‌شود.
آنژیوپلاستی

آنژیوپلاستی چیست؟

آنژیوپلاستی، عملی است که پس از آنژیوگرافی انجام می‌شود. به محض اینکه پزشک متوجه شد که انسداد وجود دارد، سعی می‌کند انسداد را با استفاده از آنژیوپلاستی برطرف کند. آنژیوپلاستی روشی برای گشاد کردن شریان‌ها یا رگ‌های خونی باریک است. رایج‌ترین روش با بالون انجام می‌شود و به آنژیوپلاستی بالونی معروف است. اگر فردی لخته‌های متعدد داشته باشد یا به یک روش بسیار پیچیده نیاز داشته باشد، پزشک ترجیح می‌دهد برای کاهش عوارض، جراحی بای‌پس باز انجام دهد.

آنژیوپلاستی با بالون با قرار دادن یک بالون خالی و منقبض بر روی سیم راهنما که به عنوان کاتتر بالون شناخته می‌شود، انجام می‌شود. کاتتر از انسداد عبور داده می‌شود، بالون منقبض در جایی که انسداد وجود دارد، قرار می‌گیرد. سپس بالون با فشار آب بالاتر از فشار خون باد می‌شود. همانطور که بالون با آب پر می‌شود، انسداد را به دیواره عضلانی اطراف فشار می‌دهد و رگ خونی را برای جریان بهتر باز می‌کند. سپس بادکنک تخلیه شده و به بیرون کشیده می‌شود. پزشک همچنین ممکن است استنتی قرار دهد که ورید یا شریان را باز نگه دارد.

آنژیوپلاستی و آنژیوگرافی به اندام خاصی محدود نمی‌شود و در قسمت‌های مختلف بدن قابل انجام است.

انواع مختلف آنژیوپلاستی

انواع مختلفی از آنژیوپلاستی وجود دارد:

  • آنژیوپلاستی محیطی: آنژیوپلاستی محیطی به آنژیوپلاستی با استفاده از کاتتر بالونی برای گشاد کردن عروق خارج از عروق کرونر اشاره دارد.
  • آنژیوپلاستی عروق کرونر: آنژیوپلاستی عروق کرونر بر روی عروق کرونر قلب انجام می‌شود.
  • آنژیوپلاستی شریان کلیه: آنژیوپلاستی شریان کلیوی برای درمان تنگ شدن رگ‌های خونی در ناحیه کلیه که شامل شکم می‌شود، استفاده می‌شود.
  • آنژیوپلاستی کاروتید: آنژیوپلاستی کاروتید برای کمک به گشاد شدن شریان کاروتید ناشی از تنگی شریان کاروتید استفاده می‌شود.
  • آنژیوپلاستی شریان مغزی: آنژیوپلاستی شریان مغزی برای گشاد کردن رگ‌های خونی در مغز استفاده می‌شود.

 

نظرات