تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img

داروی ریواروکسابان برای چیست؟

داروی ریواروکسابان

داروی ریواروکسابان برای درمان و پیشگیری از ترومبوز وریدی عمقی (DVT)، وضعیتی که در آن لخته‌‌های خونی مضر در رگ‌های خونی پاها تشکیل می‌شود، استفاده می‌شود. این لخته‌های خونی می‌توانند به ریه‌ها بروند و در رگ‌های خونی ریه‌ها قرار بگیرند و باعث ایجاد بیماری به نام آمبولی ریه (PE) شوند. این دارو برای چند روز پس از جراحی تعویض مفصل ران یا زانو در حالی که قادر به راه رفتن نیستید استفاده می‌شود. همچنین خطر بروز مجدد لخته‌های خون را در بیمارانی که پس از دریافت درمان به مدت حداقل 6 ماه همچنان در معرض خطر ابتلا به DVT یا PE هستند کاهش می‌دهد.

داروی ریواروکسابان

داروی ریواروکسابان چیست؟

RIVAROXABAN (riva ROX a ban) از لخته شدن خون جلوگیری یا درمان می‌کند. همچنین برای کاهش خطر سکته مغزی در افراد مبتلا به AFib (فیبریلاسیون دهلیزی) استفاده می‌شود. می‌توان از آن برای کاهش خطر حمله قلبی یا سکته در افراد مبتلا به بیماری قلبی یا شریان محیطی استفاده کرد. این دارو به گروهی از داروها به نام رقیق کننده خون تعلق دارد.

کاربرد داروی ریواروکسابان

ریواروکسابان همچنین برای جلوگیری از سکته مغزی و لخته شدن خون در بیماران مبتلا به مشکلات خاص ریتم قلب (مانند فیبریلاسیون دهلیزی غیر دریچه‌ای) استفاده می‌شود. همچنین همراه با آسپرین برای کاهش خطر مشکلات جدی قلبی، حمله قلبی و سکته در بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونر (شرایطی که در آن جریان خون به قلب کاهش یافته یا مسدود می‌شود) استفاده می‌شود. این دارو همچنین همراه با آسپرین برای کاهش خطر کاهش ناگهانی جریان خون به پاها، قطع عضو شدید، حمله قلبی یا سکته در بیماران مبتلا به بیماری شریان محیطی (شرایطی که در آن جریان خون به پاها کاهش می‌یابد) استفاده می‌شود. از جمله بیمارانی که اخیراً جراحی برای بهبود جریان خون در پاها انجام داده‌اند. این دارو همچنین برای جلوگیری از ترومبوآمبولی وریدی (VTE) در بیماران خاصی که به دلیل یک بیماری حاد بستری شده‌اند و پس از ترخیص در بیمارستان بستری می‌شوند و به دلیل کاهش توانایی حرکت (تحرک) در معرض خطر لخته شدن خون هستند و بیمارانی که سطح بالایی ندارند استفاده می‌شود.

خطر خونریزی همچنین برای درمان یا کاهش خطر ترومبوآمبولی وریدی (VTE) پس از دریافت حداقل 5 روز دارو برای درمان لخته‌های خون استفاده می‌شود و به جلوگیری از لخته شدن خون در بیماران مبتلا به بیماری مادرزادی قلبی پس از انجام روش فونتان کمک می‌کند.

چگونه باید از داروی ریواروکسابان استفاده کرد؟

این دارو را به صورت خوراکی مصرف کنید. برای اینکه درمان شما به بهترین نحو ممکن عمل کند، هر دوز را دقیقاً همانطور که روی برچسب نسخه تجویز شده است مصرف کنید. دوزها را نادیده نگیرید. نادیده گرفتن دوزها یا قطع این دارو می‌تواند خطر لخته شدن خون یا سکته را افزایش دهد. مصرف این دارو را ادامه دهید مگر اینکه پزشک متخصصتان به شما بگوید که آن را قطع کنید.

اگر این دارو را بعد از جراحی تعویض مفصل ران یا زانو مصرف می‌کنید، آن را با یا بدون غذا مصرف کنید اگر این دارو را برای فیبریلاسیون دهلیزی مصرف می‌کنید، آن را همراه با وعده غذایی عصر خود مصرف کنید. اگر این دارو را برای درمان لخته‌های خون مصرف می‌کنید، آن را هر روز در ساعت معینی با غذا مصرف کنید اگر این دارو را برای بیماری عروق کرونر یا بیماری عروق محیطی مصرف می‌کنید، آن را با یا بدون غذا هر روز در یک زمان معین مصرف کنید.

در مورد سکته قلبی بیش‌تر بخوانید!

داروی ریواروکسابان

اگر یک دوز را فراموش کنم چه می‌شود؟

اگر داروی خود را یک بار در روز مصرف می‌کنید و یک نوبت را فراموش می‌کنید، در اسرع وقت آن را مصرف کنید اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، فقط آن دوز را مصرف کنید. از مصرف دوز اضافی خودداری کنید. اگر این دارو را دو بار در روز برای درمان لخته‌های خون مصرف می‌کنید و یک نوبت را فراموش می‌کنید، به محض یادآوری، دوز فراموش شده را مصرف کنید. در این مورد، ممکن است 2 قرص به طور همزمان مصرف شود. روز بعد باید 1 قرص دو بار در روز مصرف کنید. اگر این دارو را دو بار در روز برای بیماری عروق کرونر یا بیماری شریان محیطی مصرف می‌کنید و یک دوز آن را فراموش می‌کنید، از مصرف آن صرف نظر کنید. دوز بعدی خود را در زمان عادی مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، دو دوز اضافی یا همزمان مصرف نکنید.

کلام آخر

ریواروکسابان با مسدود کردن ماده‌ای به نام فاکتور Xa به جلوگیری از تشکیل لخته‌های خون کمک می‌کند. وقتی فاکتور Xa مسدود می‌شود، مقدار آنزیمی به نام ترومبین را در بدن کاهش می‌دهد. ترومبین ماده‌ای در خون شما است که برای تشکیل لخته لازم است. هنگامی که ترومبین کاهش می‌یابد، از تشکیل لخته جلوگیری می‌کند. حمله قلبی، سکته مغزی و سایر مشکلات عمده قلبی می‌تواند ناشی از لخته شدن خون باشد. از آنجایی که این دارو خطر تشکیل لخته خون را کاهش می‌دهد، خطر این مشکلات را نیز کاهش می‌دهد.

نظرات