تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img

التهاب قلب : علت، علائم، تشخیص و درمان آن!

inflammation of the heart

عضله قلب به عنوان میوکارد نیز شناخته می‌شود. میوکاردیت به التهاب قلب اشاره دارد. عضله قلب بخش مهمی از قلب را تشکیل می‌دهد و التهاب می‌تواند مانند سایر عضلات بدن در عضله قلب رخ دهد. باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها، بیماری‌های خود ایمنی؛ یافته‌هایی که می‌تواند باعث این وضعیت شود. در التهاب عضله قلب که حدود 25 درصد بیماری‌های عضله قلب را پوشش می‌دهد، زوال سلول‌های ماهیچه قلب مشاهده می‌شود.

التهاب قلب

التهاب قلب چگونه تشخیص داده می‌شود؟

ابتدا تاریخچه پزشکی بیمار توسط پزشک متخصص قلب و عروق گرفته می‌شود و معاینه فیزیکی انجام می‌شود. علاوه بر این، برخی از آزمایشات انجام می‌شود. این آزمایشات به شرح زیر است:

  • آزمایش خون: آزمایش خون مربوط به میوکاردیت انجام می‌شود.
  • اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک: با این آزمایش با مشاهده حفره قلب و ساختمان قلب. عملکرد ساختار قلب ارزیابی می‌شود.
  • الکتروکاردیوگرام: ریتم غیر طبیعی قلب با نظارت بر فعالیت الکتریکی قلب مشاهده می‌شود. الکترودها در نقاط متعددی از بدن قرار می‌گیرند و تغییرات الکتریکی ایجاد شده تقویت و ثبت می‌شوند.
  • رادیوگرافی قفسه سینه: اختلالات ریوی همچنین می‌تواند منجر به علائم التهاب عضله قلب شود. ممکن است برای ارائه تشخیص افتراقی، عکس رادیوگرافی قفسه سینه درخواست شود.
  • هولتر: هولتر قلب را می‌توان برای دیدن ریتم قلب قرار داد.

التهاب عضلات قلب چگونه درمان می‌شود؟

برخی از داروها برای بیمار تجویز می‌شوند زیرا ممکن است باعث اختلال در ریتم و نارسایی قلبی شوند. با استفاده از این داروها، عملکرد عضله قلب پشتیبانی می‌شود و از ایجاد اختلالات ریتم جلوگیری می‌شود. در صورت وجود ادم در بدن، می‌توان داروهای دیورتیک برای کمک به استفاده از سدیم و جریان سالم مایع تجویز کرد.

با این حال، گاهی اوقات وضعیت می‌تواند در بیمار شدید باشد. توصیه می‌شود این بیماران در بیمارستان بستری و تحت نظر باشند. داروهایی که در بیمارستان به صورت داخل وریدی داده می‌شوند بدون از دست دادن زمان به قلب می‌رسند و به کاهش میوکاردیت کمک می‌کنند.

درمان التهاب عضلات قلب؛ مطابق با وضعیت بالینی بیمار و مقادیر عملکرد قلب برنامه ریزی می‌شود. معمولا در التهاب خفیف ماهیچه قلب استراحت داده می‌شوند و دارو تجویز می‌شود. با این حال، بیماران با ضربان قلب نامنظم و اختلال در عملکرد قلب باید در بیمارستان تحت کنترل قرار گیرند. در موارد شدید از روش‌های درمانی مانند پمپ آئورت استفاده می‌شود. اگر بیماری شدید باشد، ممکن است پیوند قلب مورد نیاز باشد.

inflammation of the heart

کلام آخر

در صورتی که عضله قلب به میزان قابل توجهی التهاب داشته باشد، استراحت کافی برای فرد مبتلا بسیار حائز اهمیت است. این استراحت شامل فعالیت‌های ورزشی، تمرینات بدنی و فعالیت‌های روزمره در خانه نیز می‌شود.

عدم استراحت کامل می‌تواند منجر به مشکلات بلندمدت در دریچه‌ها و عضلات قلب شود. پزشک ممکن است تصمیم بگیرد فرد مبتلا را برای بازگشت به فعالیت‌های عادی خود مجاز کند، که ممکن است هفته‌ها طول بکشد.

در صورتی که التهاب عضله قلب به علت عفونت باکتریایی باشد، داروها مانند آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند در درمان موثر باشند. اما در مواردی که التهاب ناشی از ویروس باشد، درمان با داروها معمولاً موثر نیست تقریباً نیمی از افراد مبتلا بهبود کامل می‌یابند.

نظرات