تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img

زمان شکل گیری قلب جنین: بررسی زمان‌های حساس در رشد قلب

زمان شکل گیری قلب جنین

برای خیلی از افراد به ویژه مادرانی که تازه از بارداری خود مطلع شده‌اند، این سوال پیش می‌آید که قلب جنین کی تشکیل می‌شود؟ در این مقاله، قصد داریم که در مورد زمان شکل گیری قلب جنین صحبت کنیم. برای آشنایی با این موضوع تا انتهای مقاله، همراه ما باشید. 

زمان شکل گیری قلب جنین

زمان شکل گیری قلب جنین کی است؟ 

زمان شکل‌گیری قلب جنین به طور عمومی در حدود سه هفته بعد از تخمک‌گذاری (در هفته پنجم بارداری) آغاز می‌شود. در این مرحله، قلب جنین به صورت یک لوله کوچک شروع به تشکیل می‌شود که به طور تدریجی با افزایش سلول‌ها و تقسیم آن‌ها، به شکلی پیچیده‌تر تبدیل می‌شود. در هفته ششم بارداری، قلب جنین به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود که شامل بخش راست و چپ است. این بخش‌ها به طور مستقل و به صورت هماهنگ کار می‌کنند. در این مرحله، قلب جنین شروع به ضربان دادن می‌کند و جریان خون درون بدن جنین آغاز می‌شود. 

تا پایان هفته هشتم بارداری، قلب جنین تکامل می‌یابد و ساختارهای دقیقتری مانند سپتوم بین دو بخش قلب و سه پرده صمام‌ها شکل می‌گیرند. مهم است بدانید که این زمان‌بندی تقریبی است و ممکن است در هر بارداری و با توجه به عوامل مختلف، زمان شکل گیری قلب جنین کمی متفاوت باشد. همچنین، توسعه و رشد قلب جنین پس از این مرحله نیز ادامه خواهد یافت تا به شکل نهایی خود برسد. 

چه زمانی می‌توان ضربان قلب جنین را احساس کرد؟ 

زمان شکل گیری قلب جنین، ۴ هفته پس از لقاح یا ۶ هفته پس از اولین روز آخرین قاعدگی شروع می‌شود. وقتی متوجه می‌شوید که باردار هستید، دیدن ضربان قلب کودک‌تان ممکن است یکی از اولین نقاط عطفی باشد که پیش‌بینی می‌کنید. لازم نیست زیاد صبر کنید. قلب در حال رشد کودک به سرعت کار می‌کند، زیرا برای رساندن خون اکسیژن دار و مواد مغذی به سایر اندام‌های در حال رشد مورد نیاز است. با این حال، هنگامی که در هفته ۶ بارداری هستید، قلب به طور کامل رشد نکرده است. به همین دلیل، نبض سلول‌ها در لوله قلب جنینی را به جای ضربان قلب به عنوان فعالیت قلبی تعریف می‌شود. 

چه زمانی می‌توان ضربان قلب جنین را شنید

اگر سونوگرافی زودهنگام انجام ندهید، احتمالاً برای اولین بار ضربان قلب کودک خود را در یک ویزیت مراقبت‌های دوران بارداری بین ۱۰ تا ۱۶ هفته خواهید شنید. پزشک از داپلر جنینی استفاده می‌کند، یک دستگاه دستی کوچک که با مقداری ژل روی شکم فشار داده می‌شود. گاهی اوقات قرار گرفتن رحم، کودک و شکل شکم می‌تواند پیدا کردن ضربان قلب را سخت کند. 

اگر انتظار شنیدن صدای یکنواخت ضربان قلب بزرگسالان را دارید، شگفت زده خواهید شد. بسیاری از زنان صدای ضربان قلب نوزادشان را شبیه به صدای تاختن اسب‌ها می‌دانند. قلب کودک بسیار سریعتر از قلب بزرگسالان می‌زند که به طور متوسط ​​بین ۱۱۰ تا ۱۶۰ ضربه در دقیقه است. ضربان طبیعی قلب در حالت استراحت برای بزرگسالان ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است. هنگامی که در هفته بیستم بارداری هستید، ضربان قلب کودک شما با گوشی پزشکی قابل شنیدن است. 

نحوه حمایت از قلب کودک قبل و در حین بارداری

چند کار که می‌توانید برای پیشگیری از مشکلات قلبی انجام دهید عبارتند از: 

 • از استعمال دخانیات و دود دست دوم خودداری کنید. برخی از مطالعات ارتباط قوی بین دود سیگار و نقایص مادرزادی قلب (و سایر موارد) را نشان داده اند. 
 • مراقب داروها باشید. اگر به طور منظم دارو مصرف می‌کنید، قبل از اقدام به بارداری با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید. برخی از داروها، مانند: مهارکننده‌های ACE، داروی آکنه ایزوترتینوئین، لیتیوم (یک داروی روانپزشکی) و وارفارین (ضد انعقاد) خطر نقص قلبی را افزایش می‌دهند. 
 • هر گونه شرایط سلامتی را مدیریت کنید. به عنوان مثال، اگر قبل از بارداری به دیابت مبتلا هستید، برای کنترل قند خون قبل و در طول بارداری اقدامات لازم را انجام دهید. دیابت پیش از بارداری غیرقابل کنترل، یکی از علل اصلی نقص مادرزادی قلب است. 
 • الکل ننوشید. مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض الکل در دوران بارداری به طور قابل توجهی با نقایص قلبی مرتبط است. هیچ مقدار مطمئنی از الکل در دوران بارداری وجود ندارد. 
 • در صورت نیاز، قبل از باردار شدن، واکسن سرخجه بزنید. هنگامی که برای ویزیت قبل از بارداری به پزشک مراجعه می‌کنید، آن‌ها می‌توانند بررسی کنند که آیا شما هنوز از واکسن MMR دوران کودکی خود مصون هستید یا خیر. گاهی اوقات، ایمنی کاهش می‌یابد و زنان از تقویت کننده MMR قبل از بارداری سود می‌برند. ابتلا به سرخجه در دوران بارداری می‌تواند بر رشد قلب کودک شما تأثیر بگذارد. 
 • در مورد هرگونه سابقه خانوادگی مشکلات مادرزادی قلبی به پزشک اطلاع دهید. آن‌ها می‌توانند سونوگرافی‌های ویژه‌ای را برای نظارت بر رشد قلب کودک شما سفارش دهند. 
نکات کلیدی

نکات کلیدی در زمان شکل گیری قلب جنین

قلب جنین از اوایل بارداری تا حتی بعد از تولد رشد می‌کند. در ادامه برخی از زمان‌های مهم در رشد قلب جنین را توضیح می‌دهیم. این زمان‌ها عبارتند از: 

 • هفته ۵ بارداری
 • 6 تا 7
 • هشتمین هفته
 • هفته‌ی نهم
 • 10 تا 12
 • 16 تا 20
 • 25 هفته
 • تولد

هفته ۵ بارداری

دو لوله قلب در جنین تشکیل شده است. این دو لوله به هم می‌پیوندند و خون از طریق قلب لوله‌ای شکل، جریان می‌یابد که شروع به تپیدن می‌کند. بخش‌های این لوله تمام ساختارهای قلب آینده را تشکیل می‌دهند. در ابتدا، تمام خون به ته قلب جریان می‌یابد و انقباضات خون را به بالای لوله هدایت می‌کند. 

۶ تا ۷ هفته

لوله قلب می‌پیچد و به شکل S خم می‌شود تا شروع به تشکیل هر چهار حفره کند. پایین لوله به سمت بالا و به سمت عقب حرکت می‌کند و دو حفره فوقانی قلب (دهلیز) را تشکیل می‌دهد. وسط لوله دو حفره پایینی قلب (بطن) را تشکیل می‌دهد. برخی از نقایص مادرزادی قلب زمانی اتفاق می‌افتند که قلب به طور طبیعی پیچ خورده یا تقسیم نشود. دیوارهایی شروع به شکل گیری می‌کنند که قلب را به چهار حفره تقسیم می‌کند. هر اتاق یک ورودی و خروجی برای جریان خون دارد. ممکن است بتوانید ضربان قلب کودک را در معاینه اولتراسوند ببینید. 

۸ هفته

دریچه‌های بین دهلیز و بطن تشکیل شده است. 

نهمین هفته

دریچه‌های بین بطن‌ها و آئورت و شریان ریوی تشکیل شده است. آئورت رگ خونی بزرگی است که خون اکسیژن‌دار را از قلب کودک به اندام‌های در حال رشدش می‌رساند. چهار حفره قلب کاملاً تشکیل شده‌اند. 

۱۰ تا ۱۲ هفته

مغز نوزاد شروع به تنظیم ضربان قلب می‌کند که تا کنون مستقل از سیستم عصبی می‌تپد. ممکن است بتوانید ضربان قلب کودک خود را با دستگاه داپلر بشنوید. 

۱۶ تا ۲۰ هفته

اگر در معرض خطر بالایی هستید، اکوکاردیوگرام جنین یا سونوگرافی جامع یا سطح II را می‌توان برای غربالگری مشکلات قلب جنین انجام داد. 

۲۵ هفته

مویرگ‌ها (کوچک‌ترین رگ‌های خونی) در حال تشکیل و پر شدن از خون هستند. 

تولد

دهانه بین دو دهلیز (به نام فورامن اوال) با تولد نوزاد بسته می‌شود و اولین نفس خود را می‌کشد. این منفذ به خون اجازه می‌دهد تا ریه‌های کودک شما را دور بزند که تا قبل از تولد نوزاد شما ضروری نبود. زیرا خون از جفت تا آن زمان اکسیژن را تامین می‌کرد. در بیشتر نوزادان، دهانه آن ظرف چند ماه پس از تولد کاملاً بسته می‌شود. 

مجرای شریانی نیز در بدو تولد بسته می‌شود. این ارتباط بین گردش خون راست قلب و آئورت است که همچنین اجازه می‌دهد خون اکسیژن دار قبل از تولد از ریه‌های کودک، عبور کند. پس از اولین نفس، کودک انتقال شگفت‌انگیزی به دریافت اکسیژن از ریه‌های خود به جای شما و جفت انجام می‌دهد. 

سیستم گردش خون نوزاد پس از تولد با قبل از تولد متفاوت است، بنابراین گاهی اوقات نقص مادرزادی قلب تا چند ساعت یا چند روز از زندگی آشکار نمی‌شود. این یکی از چیزهایی است که پزشک اطفال کودک شما در معاینات نوزاد به دنبال آن خواهد بود. 

رشد خون و رگ‌های خونی

خون در اوایل هفته چهارم در ساختارهای کوچکی به نام جزایر خون شروع به تشکیل می‌کند که به زودی سلول‌های خونی و رگ‌های خونی منفرد از جمله آئورت را تشکیل می‌دهند. خون اکسیژن دار از جفت از طریق سیاهرگ‌های بند ناف به قلب نوزاد می‌رسد و خون بدون اکسیژن از طریق شریان‌های ناف به جفت باز می‌گردد. 

سپس کبد شروع به تولید سلول‌های خونی می‌کند. سایر اندام‌ها مانند طحال به دنبال آن هستند. هنگامی که استخوان‌های کودک به اندازه کافی رشد کرد، سلول‌های خونی در ابتدا در مغز استخوان، که محل اصلی ساخت خون برای بقیه عمر او می‌شود، تولید می‌شود.

کلام پایانی

در این مقاله، درباره زمان شکل‌گیری قلب جنین به صورت کامل توضیح دادیم. با این حال، لازم به ذکر است که مشاوره و مراجعه به یک پزشک متخصص در زمینه بارداری و نظامیت جنین بسیار مهم است. او می‌تواند به شما اطلاعات دقیق‌تری در مورد توسعه قلب جنین و سایر جنین‌های مربوطه ارائه دهد و همچنین هرگونه نگرانی یا سوال خاصی که در این زمینه دارید را بررسی کند. همچنین، در صورت نیاز، ممکن است به شما روش‌های جدیدتر و موثرتر در این زمینه را معرفی کند.

نظرات