تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img

ضربان قلب نرمال در سالمندان چند است؟!

ضربان قلب نرمال در سالمندان

با افزایش سن، توجه به سلامتی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. پایش ضربان قلب می‌تواند راهی موثر برای ردیابی سلامتی ما در طول زمان باشد و اطمینان حاصل شود که به دلیل ضربان قلب نامنظم یا سبک زندگی ناسالم در معرض خطر عواقب منفی قرار نخواهیم داشت. ما در این مقاله به بررسی  اهمیت حفظ ضربان قلب نرمال در سالمندان می‌پردازیم. و راهنمایی‌هایی را در مورد اینکه سالمندان چگونه باید ضربان قلب خود را در حالت استراحت و فعال اندازه گیری کنند و همچنین در صورت بالا بودن هر یک از آنها چه اقداماتی را انجام دهند، ارائه می‌دهیم.

ضربان قلب نرمال در سالمندان

سالمندان چگونه باید ضربان قلب خود را در حالت استراحت اندازه گیری کنند؟

ضربان قلب سالم در حالت استراحت برای بزرگسالان بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. برای یک سالمند، میانگین ضربان قلب در حالت استراحت باید حداقل 70 ضربه در دقیقه یا کمتر باشد. برای اندازه گیری ضربان قلب در حالت استراحت، سالمندان باید روی یک سطح صاف دراز بکشند و در حالی که نفس عمیق می‌کشند، تمام عضلات خود را شل کنند. دو انگشت خود را در قسمت داخلی مچ درست زیر شست قرار دهید و به آرامی فشار دهید تا ضربان قلب را احساس کنید. هر نبض را برای یک دقیقه کامل در طول 30 تا 60 ثانیه بشمارید.

چگونه سالمندان می‌توانند به طور ایمن ضربان قلب فعال را اندازه گیری کنند؟

ضربان قلب فعال باید بین 50 تا 85 درصد حداکثر ضربان قلب باشد. برای یک سالمند 65 ساله، حداکثر ضربان قلب برابر با 155 و محدوده ایمن مربوطه برای ورزش فعال بین 77 تا 131 ضربه در دقیقه است.

مدیریت ضربان قلب بالا در سالمندان

اگر ضربان قلب سالمندان بالا باشد، مخصوصاً بعد از فعالیت، باید اقدامات احتیاطی لازم را انجام داد. قبل از هر چیز، اگر سالمندتان علائم نگران کننده مربوط به ضربان قلب بالا یا خواندن غیرمنتظره ریتم قلب را دارند، با پزشک صحبت کنید. همچنین ممکن است مراحل دیگری وجود داشته باشد که پزشک توصیه می‌کند، که می‌تواند شامل کاهش سطح استرس، اجتناب از مواد کافئین دار، خواب کافی و ترکیب عناصر مدیتیشن در زندگی روزمره باشد.

پایش ضربان قلب نرمال در سالمندان یک راه موثر برای حفظ سلامتی فرد است. توجه و انجام اقدامات لازم در مواقعی که ضربان قلب سالمندان در زمان استراحت یا بعد از فعالیت بسیار زیاد است، مهم است. در صورت نیاز از اعضای خانواده، دوستان و متخصصان پزشکی کمک بگیرید.

چرا حفظ ضربان قلب نرمال در سالمندان مهم است؟

حفظ ضربان قلب سالم برای همه مهم است، اما به ویژه برای افراد مسن مهم‌تر است. با افزایش سن، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سایر بیماری‌های مرتبط با قلب افزایش می‌یابد. با حفظ ضربان قلب سالم، می‌توانیم خطر ابتلا به این شرایط را کاهش دهیم و سلامت و رفاه کلی خود را بهبود ببخشیم.

علاوه بر این، ضربان قلب سالم می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی ما با افزایش سن کمک کند. این می‌تواند به ما کمک کند سطح انرژی خود را حفظ کنیم، خطر خستگی و سرگیجه را کاهش دهیم و توانایی ما را برای انجام فعالیت‌های روزانه بهبود بخشیم.

ضربان قلب نرمال در سالمندان

علل و علائم کاهش ضربان چیست؟

ضربان قلب پایین به این معنی است که ضربان قلب شما در حالت استراحت دائماً زیر 60 است. این وضعیت برادی کاردی نامیده می‌شود. علت برادی کاردی را می‌توان به شرح زیر فهرست کرد:

  • عوارض جانبی داروها
  • عدم تعادل الکترولیت
  • آپنه خواب
  • یک مشکل سلامت زمینه‌ای (مانند بیماری قلبی)
  • مشکلات سیستم هدایت قلب

ضربان قلب چگونه به حالت عادی باز می‌گردد؟

در دراز مدت، ورزش برای کاهش ضربان قلب مفید است. اگر بیماری قلبی دارید، پزشک باید تصمیم بگیرد که کدام ورزش و چگونه انجام شود. باز هم، حذف کافئین و نوشیدنی‌های الکلی گام مهمی برای تنظیم ضربان قلب است. ترک سیگار و رژیم غذایی سالم نیز برای ضربان قلب طبیعی مفید است. می‌توانید در حالت استراحت قرار بگیرید، نفس‌های عمیق بکشید و از تکنیک‌های آرام‌سازی مانند مدیتیشن استفاده کنید تا فورا نبض خود را به حالت عادی برگردانید. اگر مشکل نبض به دلیل اختلال ریتم است، توصیه می‌شود با متخصص قلب خود مشورت کنید.

چه چیزی باعث افزایش ضربان قلب می‌شود؟

دلایل مختلفی برای این وضعیت وجود دارد که در آن انبساط و انقباض خونی که قلب با انقباض به وریدها می‌فرستد، سریع‌تر است. نبض می‌تواند در نتیجه بسیاری از بیماری‌ها مانند نارسایی قلبی، تب حصبه، تیروئید و گواتر تسریع شود. خونریزی در بدن همچنین باعث می‌شود که قلب سریع‌تر از حد طبیعی کار کند تا از خون رسانی کافی به بافت‌ها اطمینان حاصل شود. با این حال، در موارد افزایش از دست دادن خون، خون کمتری برای پمپاژ وجود دارد.

ضربان قلب در حمله قلبی چقدر است؟

تاکی کاردی یا ضربان قلب سریع می‌تواند به 200 ضربه در دقیقه برسد. با افزایش ضربان قلب، سرگیجه، تنگی نفس، تپش قفسه سینه ممکن است رخ دهد.

چه تعداد ضربان قلب خطرناک است؟

از آنجایی که ضربان قلب طبیعی بین 60 تا 100 است، اگر این ضربان زیر 45 یا بالای 85 باشد، ممکن است یک عامل خطر برای برخی بیماری‌ها و شرایط باشد.

چگونه ضربان قلب را کاهش دهیم؟

می‌توانید برای کاهش ضربان قلب نفس عمیق بکشید، صورت خود را با آب سرد بشویید و سعی کنید ضربان تنفس خود را کنترل کنید.

نظرات