اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی ، که ” اکو ” نیز نامیده می شود ، به تصویربرداری از قلب در حین ضربان و پمپاژ گفته می شود؛ در طی اکوکاردیوگرافی متخصص قلب ماهر با استفاده از دستگاه مخصوص ، امواج صوتی را به سمت قلب شما می فرستد، امواج صوتی تصاویری از قلب ، عملکرد دریچه های قلبی ، میزان پمپاژ قلب و اندازه اتاقک ها و دیواره قلب را نشان می دهد.

انواع روش اکوکاردیوگرافی

انواع روش اکوکاردیوگرافی

اکو را می توان به 2 روش اصلی انجام داد:

● در روش معمول اکوکاردیوگرافی متخصص قلب مبدل را بر روی قفسه سینه شما قرار می دهد.

● در برخی موارد خاص پزشک می تواند لوله ای مانند آندوسکوپی را با مبدل اکو از انتهای حلق به سمت مری شما ببرد، به این روش اکو مری گفته می شود.

چرا ممکن است پزشک انجام اکو قلب را توصیه کند؟

دلایل انجام اکو قلب توسط متخصص قلب و عروق به دلایل زیر است.

● به دنبال مشکلات قلبی یا مشکل رگ های خونی قلب باشد.
● به دنبال علت علائمی مانند تنگی نفس ، تورم اندام های تحتانی ، یا ضربان قلب نامنظم باشد.
● قلب شما را پس از حمله قلبی یا جراحی قلب بررسی کند.
● عملکرد داروهای قلبی را بررسی کند.
● عملکرد درچه های قلبی شما را بررسی کند.

آیا انجام اکو نیاز به آمادگی خاصی دارد ؟

این بستگی به نحوه انجام اکو دارد.

● برای انجام اکو معمولی نیاز به آمادگی خاصی وجود ندارد، کوتاه بودن مو های قفسه سینه در آقایان می تواند به متخصص قلب برای انجام راحت تر اکو کمک کند.
● برای اکوی مری ، به 8 ساعت ناشتایی آب و غذا نیاز است.

در طی اکو چه اتفاقی می افتد؟

برای اکوکاردیوگرافی معمولی به پشت یا پهلوی سمت چپ خود دراز خواهید کشید، پزشک مقدار کمی ژل را روی سینه شما قرار می دهد، سپس مبدل دستگاه اکو را بر روی قفسه سینه ی شما فشار می دهد و آن را به اطراف حرکت می دهد، ممکن است در طول اکو از شما بخواهد نفس خود را حبس کنید یا موقعیت دراز کشیدن خود را تغییر دهید، تصاویر قلب شما روی صفحه دستگاه اکو ظاهر می شوند.

برای انجام اکو مری از شما رگ گرفته می شود و از طریق آن آرامبخش به شما تزریق می شود و با استفاده از اسپری بی حسی حلق شما را بی حس می کند، سپس به استفاده از لوله نازک مبدل اکو مخصوص را از حلق شما وارد مری می کند، مبدل تصویر بهتر و واضح تری از قلب در فاصله نزدیک به پزشک ارائه می دهد.

عوارض اکوکاردیوگرافی چیست؟

● اکوکاردیوگرافی معمولی هیچ عارضه ای ندارد.
● اکو مری می تواند باعث گلودرد یا آسیب گلو شود. داروهایی که برای آرامش شما به کار می روند می توانند باعث بی حالی و احساس ضعف در شما بشوند که بعد از انجام اکو مری ممکن است نیاز به همراه برای رفتن به خانه داشته باشید.