تلفن تماس

09383003005

تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستادن دی کوچه 14 پلاک 11 ساختمان پزشکان شفق

header img
header back

درد قفسه سینه

form shape
bottom shape
درد قفسه سینه

دلایل مختلفی برای درد یا ناراحتی در قفسه سینه وجود دارد؛ اما جالب است بدانید که بسیاری از این مشکلات جدی نیستند. درد قفسه سینه لزوما به معنی حمله قلبی عروقی نیست. اما از آنجا که این درد می‌تواند نشانه ای از حمله قلبی باشد ، توجه به آن بسیار مهم و حیاتی است که با مراجعه به یک متخصص قلب و عروق خوب در اسرع وقت می‌توان به درمان آن پرداخت.

علل درد قفسه سینه چیست ؟

درد قفسه سینه به طور کلی از یکی از اندام‌های قفسه سینه (قلب ، ریه یا مری) یا از اجزای دیواره آن (پوست ، عضله یا استخوان) نشات می‌گیرد. گاهی اوقات، اعضای نزدیک به قفسه سینه، مانند کیسه صفرا یا معده، می‌توانند احساس درد در این قسمت به وجود بیاورند. همچنین درد ممکن است نتیجه درد ارجاعی از ناحیه گردن یا شانه باشد.

درد قفسه سینه بسته به علت آن می‌تواند کیفیت‌های مختلفی داشته باشد (تیر کشیدن، سوزش، فشار یا تنگی قفسه‌سینه) و می تواند در یک یا چند ناحیه (وسط قفسه سینه، قسمت فوقانی یا چپ آن، پشت، بازوها، فک، گردن یا کل ناحیه) قرار داشته باشد. شدت درد ممکن است با فعالیت بدتر شده و با استراحت بهتر شود و همراه با علائم دیگری مانند تعریق، حالت تهوع، ضربان قلب سریع و تنگی نفس باشد. 

درد در قفسه سینه

دلایل قلبی عروقی

تمام اندام‌ها و بافت‌های بدن برای زنده ماندن به اکسیژن و مواد مغذی نیاز دارند. این وظیفه‌ی قلب است که اکسیژن و خون غنی از مواد مغذی را از طریق شبکه بزرگی از عروق به سراسر بدن پمپ می‌کند. قلب نیز مانند دیگر اندام‌های بدن نیاز به این منابع مغذی و اکسیژن دارد  که توسط عروق در سطح قلب تامین می‌شود. نام این رگ‌ها شریان‌های کرونر می‌باشد. 

در افراد مبتلا به بیماری عروقی قلب، شریان‌های کرونر با رسوبات چربی مضر در بدن مسدود می‌شوند. این رسوبات که پلاک نامیده می‌شوند ، باعث تنگ شدن عروق کرونر می‌شوند و ممکن است از رسیدن مقدار طبیعی خون غنی از اکسیژن به عضله قلب جلوگیری کنند.

در اصطلاح علمی به این اتفاق “ایسکمی قلب” گفته می‌شود. “آنژین” اصطلاحی است که برای درد قفسه سینه ناشی از ایسکمی قلبی به کار می رود.

آنژین، بیشتر در حین فعالیت‌های بدنی که در آن ضربان قلب و فشار بالا می‌رود دیده می‌شود. دلیل این اتفاق تقاضای بالای قلب برای اکسیژن است. اگر تقاضای قلب برای اکسیژن از میزان اکسیژن رسانده شده به ماهیچه قلب توسط عروق کرونر بیشتر شود، آنژین ایجاد می‌شود.

حمله قلبی

حمله قلبی یا سکته قلبی هنگامی رخ می‌دهد که پوشش سطح پلاک چربی پاره شود. در این حالت یک لخته خون روی پلاک ایجاد می‌شود که می‌تواند رگ را به طور کامل مسدود کند. این انسداد، خون رسانی را در ناحیه‎‌ای از عضله قلب که توسط آن، شریان تغذیه می‌شود، کند یا مسدود می‌کند. اگر این اتفاق بیشتر از 15 دقیقه ادامه یابد، عضله قلب می‌تواند آسیب ببیند یا “انفارکتوس” کند (این بدان معنی است که بافت آن منطقه می‌میرد). فردی که دچار حمله قلبی شده، ممکن است احساس ناراحتی در قفسه سینه داشته باشد که درد آن شبیه به آنژین است، اما شدت آن طولانی‌تر و شدیدتر می‌باشد.

التهاب پرده‌ی اطراف قلب یا پریکاردیت

پریکاردیت اصطلاح پزشکی برای التهاب غشاء اطراف قلب است که می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود. درد پریکاردیت معمولا در هنگام نفس عمیق، سرفه یا عطسه بیشتر می‌شود و هنگام نشستن به جلو ممکن است درد تسکین یابد.

التهاب عضله قلب یا میوکاردیت

التهاب عضله قلبی می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود که ممکن است آنژین را تقلید کند. میوکاردیت اغلب به دلیل عفونت ویروسی ایجاد می شود.

مشکلات مربوط به عضله قلب یا دریچه‌ها

برخی بیماری‌های قلبی مانند کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، افتادگی دریچه میترال و تنگی آئورت می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود.

پارگی آئورت

یک علت نادر اما جدی درد در ناحیه قفسه سینه است. آئورت شریان اصلی بدن است. در این بیماری، دیواره داخلی آئورت پاره می‌شود و خون به قسمت خارج از سیستم گردش خون می‌رود. این یک بیماری بسیار جدی است که اغلب به جراحی فوری نیاز دارد. درد پارگی آئورت معمولاً شدید است و خیلی ناگهانی بروز می‌کند. این درد بیشتر در پشت یا بین تیغه‌های شانه احساس می‌شود.

علل درد در قفسه سینه

ویژگی‌های درد قفسه سینه مرتبط با قلب چیست؟

ویژگی درد

افراد مبتلا به آنژین احتمالاً ناراحتی قفسه سینه را به جای درد گزارش می‌کنند. این نوع درد می‌تواند به صورت فشار، تنگی، انقباض، خفگی، سوزش، دل درد، احساس پری در قفسه سینه یا سنگینی بر روی سینه باشد. در حالی که افراد مبتلا به درد غیر آنژینی، غالباً درد خود را تیز یا خنجر مانند توصیف می‌کنند.

محل درد

درد آنژین معمولاً به صورت نقطه‌ای نمی‌باشد و در کل قفسه سینه احساس می‌شود. این درد اغلب در مرکز قفسه سینه یا بالای شکم است. دردی که فقط در سمت راست یا چپ احساس می‌شود و در مرکز قفسه سینه نیست شک ما را از آنژین قلبی دور می‌کند.

انتشار درد

در آنژین، درد اغلب به مناطق دیگر مانند گردن، گلو، فک پایین، دندان‌ها یا شانه‌ها و بازوها نیز انتشار پیدا می‌کند. گاهی اوقات، درد در مچ دستان، انگشتان یا پشت (بین تیغه های شانه) نیز احساس می‌شود.

زمان درد

آنژین تمایل دارد به تدریج بروز کند. درد به طور معمول در طی چند دقیقه بدتر می‌شود. معمولاً در اثر ورزش تشدید و با استراحت بهتر می‌شود. در مقابل ، شروع درد غیر قلبی می‌تواند ناگهانی باشد. غالباً ارتباطی با فعالیت ندارد. درد غیر قلبی ممکن است فقط چند ثانیه طول بکشد یا ممکن است ساعت‌ها ادامه داشته باشد. دردی که از نظر شدت و تغییر در طول روزها یا هفته‌ها ثابت نباشد، احتمالاً آنژین یا حمله قلبی نخواهد بود.

مواردی که درد را بهتر یا بدتر می‌کنند

اگر درد در طی فعالیت مانند بالا رفتن از پله‌ها بیشتر شود و در عرض چند دقیقه استراحت بهتر شود، ممکن است آنژین باشد. به این دلیل که ورزش نیاز قلب به خون غنی از اکسیژن را افزایش می‌دهد و با استراحت این نیاز کاهش می‌یابد. سایر مواردی که می‌توانند اکسیژن رسانی را در قلب افزایش دهند، شامل استرس عاطفی، قرار گرفتن در معرض سرما و فعالیت بدنی بعد از خوردن غذا هستند.

اگر درد در عرض یک یا دو دقیقه با قرص زیرزبانی یا نیتروگلیسیرین (دارویی که برای درمان آنژین استفاده می شود) تسکین یابد، معمولا دلیل آن قلبی می‌باشد. سایر شرایط به ویژه اسپاسم عضلانی یا اسپاسم مری نیز ممکن است با نیتروگلیسیرین بهبود یابد.

اگر خوردن یک وعده غذایی یا مصرف قرص‌های معده درد را تسکین می‌دهد، علت درد می‌تواند مشکل مری یا معده باشد.

درد قلبی معمولاً با نفس عمیق کشیدن یا فشار دادن روی ناحیه درد بیشتر یا کمتر نمی‌شود . همچنین بعد از تغییر موقعیت بدنی تغییری در درد ایجاد نمی‌شود.

علائم دیگر

افرادی که دچار آنژین شدید یا حمله قلبی هستند، ممکن است علائم دیگری علاوه بر درد در قسمت قفسه سینه را تجربه کنند که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تنگی نفس
 • حالت تهوع ، استفراغ
 • تعریق
 • سرد شدن اندام ها
 • ضربان قلب نامنظم یا سریع
 • تپش قلب
 • خستگی
 • سرگیجه
 • غش کردن
 • سوء هاضمه
 • ناراحتی شکم
 • احساس سوزن سوزن شدن در هر دو بازو (بیشتر در سمت چپ) یا شانه

اکثر افراد تصور می‌کنند که حمله‌ی قلبی به صورت ناگهانی و شدید می‌باشد، اما این داستان همیشه درست نیست. بسیاری از حملات قلبی به صورت درد یا ناراحتی خفیف به آرامی شروع می‌شوند و با گذشت زمان شدت می‌گیرند. علائم دیگری از جمله ناراحتی در یک یا هر دو بازو، پشت، گردن، فک یا معده، تنگی نفس، عرق سرد، حالت تهوع یا سبکی سر معمولاً در فرد مبتلا به حمله قلبی دیده میشود. با این حال، برخی از حملات قلبی بدون این علائم رخ می‌دهد.

علل درد قفسه سینه

علت‌های نامرتبط به قلب درد در ناحیه قفسه سینه چیست؟

درد دیواره قفسه سینه

گاهی اوقات درد در ناحیه قفسه سینه می‌تواند به دلیل دردناک شدن پوست، عضلات، استخوان‌ها، تاندون‌ها، بافت نرم و غضروف در قفسه سینه باشد. فعالیت بدنی شدید با عضلات قفسه سینه می‌تواند باعث درد عضلات شود. این نوع درد معمولا مدت طولانی‌تری از درد قلبی ادامه پیدا می‌کند و بیشتر اوقات با تغییر وضعیت بدنی بهتر یا بدتر می‌شود.

درد در مری

مری لوله‌ای است که دهان و گلو را به معده متصل می‌کند. از آنجا که مری و قلب دارای اعصاب مشترک هستند، درد مری را می‌توان با آنژین اشتباه گرفت. گاهی درد مری ناشی از اسپاسم و گرفتگی در آن می‌باشد و ممکن است توسط نیتروگلیسیرین تسکین یابد.

از دلایل درد مری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رفلاکس معده: رفلاکس به بازگشت اسید از معده به مری می‌گویند. علامت اصلی رفلاکس، سوزش معده می‌باشد که می‌تواند احساس سوزش در مرکز قفسه سینه نیز ایجاد کند. همچنین در برخی موارد باعث درد یا ناراحتی در قفسه سینه می‌شود که علائم قلبی را شبیه سازی می‌کند.

اسپاسم مری و اختلال حرکتی: در این شرایط، عضلات اطراف مری بصورت غیر طبیعی منقبض می‌شوند و باعث درد در قفسه سینه می‌شوند.

دستگاه گوارش

برخی از مشکلات مربوط به معده و روده می‌تواند باعث درد در قسمت قفسه سینه شود. به عنوان مثال می‌توان به زخم معده، بیماری کیسه صفرا، پانکراتیت و سندرم روده تحریک پذیر اشاره کرد.

دردهای گوارشی معمولا به داروهای ضد اسید معده و مسکن‌های گوارشی پاسخ می‌دهد.

ریه

برخی از مشکلات مربوط به ریه‌ها می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود. در بیشتر این موارد، درد با تنفس بدتر می‌شود.

آمبولی ریوی

به معنی گیر کردن لخته خون در ریه است. معمولا بیشتر در افرادی که جراحی اخیر، استراحت طولانی مدت در رختخواب و بی‌حرکتی طولانی، بارداری و یا پرواز طولانی با هواپیما داشته‌اند، رخ می‌دهد. آمبولی ریه معمولا با درد ناگهانی قفسه سینه و تنگی نفس همراهی دارد.

ذات الریه یا پنومونی

عفونت در ریه‌ها (ذات الریه یا پنومونی) می تواند باعث درد، سرفه و تب در بیمار شود.

علل روانشناختی

شرایطی مانند اختلال وحشت (پانیک) یا افسردگی ممکن است باعث احساس درد در قفسه سینه شود. نفس کشیدن‌های خیلی سریع که ممکن است در زمان حمله وحشت (پانیک) در فرد اتفاق بیفتد، می‌تواند باعث درد قفسه سینه شود.

دردهای ارجاعی

درد ارجاعی به دنبال درد در نواحی که اعصاب مشترک با دیواره قفسه سینه، بافت‌های اطراف ریه و یا دیافراگم دارند ایجاد می‌شود. مثلا فتق دیسک یا آرتروز گردنی نیز می‌تواند باعث درد در قفسه سینه شود.

همانطور که گفته شد دلایل زیادی به جز درگیری قلبی عروقی برای درد قفسه سینه وجود دارد. اما به دلیل حیاتی بودن تشخیص دردهای قلبی و اهمیت درمان سریع و به موقع آن، شناختن علائم هشدار و خطر این بیماری بسیار مهم می‌باشد. در صورت هر گونه درد مشکوک قلبی با مراجعه به متخصص قلب و عروق خوب در تهران و یا منطقه‌ی خود می‌توانید از مشکلات بیشتر و خطرناک حمله قلبی جلوگیری کنید.

نظرات